close
متخصص ارتودنسی
نویسنده رمان طاعون

نیومیهن

نویسنده رمان طاعون
امروز دوشنبه 03 اردیبهشت 1397
تبليغات تبليغات

نویسنده رمان طاعون

نویسنده رمان طاعون

 

 

طاعون (رمان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
طاعون
La Peste
ThePlague.jpg
جلد چاپ اول طاعون در آمریکا
نویسندهآلبر کامو
برگردانندهرضا سیدحسینی
ناشرLibrairie Gallimard
ناشر فارسی: نیلوفر
سبکرمان فلسفی، داستان پوچ‌گرا
زبانفرانسوی

طاعون (به فرانسوی: La Peste) رمانی است نوشتهٔ آلبر کامو که در سال ۱۹۴۷ به چاپ رسید. رمان از ردهٔ آثار اگزیستانسیالیستی شمرده می‌شود.[۱] نویسنده در مورد این اثر در نامه‌ای به رولان بارت می‌نویسد:

در مقایسه با رمان بیگانه، طاعون بی‌گفتگو گذاری است از سرکشی انفرادی به جهان اجتماعی، اجتماعی که باید در مبارزه‌هایش شرکت کرد. اگر از بیگانه تا طاعون راهی در راستای تحول باشد، این تحول در جهان همبستگی و مشارکت است.[۲]

محتویات

  • ۱ داستان
  • ۲ موضوعات
  • ۳ شخصیت‌ها
  • ۴ کتاب در ایران
  • ۵ پانویس
  • ۶ پیوند به بیرون

داستان

وقایع رمان در شهری از الجزایر به نام اُران یا وهران رخ می‌دهد و از زبان راوی که بعدها خود را دکتر ریو معرفی می‌کند نقل می‌شود. کتاب با توضیحی از مردم و شهر آغاز می‌شود و سپس به زیاد شدن تعداد موش‌ها در شهر و مرگ آن‌ها اشاره می‌کند. آقای میشل، سرایدار منزل دکتر ریو بر اثر بیماری‌ای با بروز تاول‌ها و خیارک‌ها می‌میرد و مرگ چند نفر دیگر با همین علائم باعث می‌شود دکتر ریو علت مرگ را بیماری احتمالاً مسری بداند و کمی بعد دکتر کاستل این بیماری را طاعون تشخیص می‌دهد. با سستی مسئولین برای واکنش، بعد از مدتی در شهر طاعون و وضع قرنطینه اعلام می‌شود.

با اعلام وضع قرنطینه، اعضای خانواده‌های زیادی از هم جدا ماندند. عده‌ای اقدام به فرارهای متوالی کردند و عده‌ای تا جایی که می‌توانستند با بیماری مبارزه کردند. ژان تارو یکی از مسافرانی بود که همراه با دکتر ریو اقدام به تشکیل سازمان بهداشتی داوطلبی برای مقابله با بیماری می‌کند.

کشیش شهر، پدر پانلو، با ایراد سخنرانی در آغاز اعلام وضع طاعون مردم را به گناه محکوم می‌کند و طاعون را مجازاتی برای همگان می‌خواند که به علت گناه کردن و توبه نکردن مردم نازل شده بود. بنابراین طاعون را تربیت کننده و اقدام علیه آن را بی‌فایده خواند و از مردم خواست آرامش خود را حفظ کنند که این ارادهٔ خداوند است و باقی کارها با خداست.

با مرگ و میر سریع، بیشتر مؤسسات و سازمان‌های دولتی به اردوگاه‌های قرنطینه برای افراد خانوادهٔ بیماران یا بیمارستان تبدیل شدند. دفن دسته جمعی اجساد جای خود را به کوره‌های جسدسوزی داد و از راه‌آهن تنها برای حمل اجساد استفاده شد.

در این مدت آقای کتار که قبل از طاعون اقدام به خودکشی کرد و توسط گران نجات یافت، روابط اجتماعی خوبی برقرار کرد و از وضع طاعون راضی بود. رامبر روزنامه نگار جوان هم با اعلام وضع قرنطینه چندین بار برای رسیدن به معشوقش برنامهٔ فرار چید، اما با مهیا شدن شرایط، وقتی تارو به او گفت ریو نیز از همسرش که به علت بیماری در شهر دیگری است جدا مانده، نظرش را تغییر داد و به گروه نجات پیوست. پدر پانلو نیز به گروه نجات پیوست و با دیدن مرگ سخت و دردناک پسر قاضی اُتون، با ایراد موعظه‌ای دیگر از لفظ "ما" به جای "شما" استفاده کرد و مرگ پسر را آزمایشی الهی می‌خواند و از مردم خواست با بیماری مقابله کنند. مدتی بعد وی نیز بر اثر بیماری‌ای که دکتر ریو آن را مشکوک اعلام کرد، درگذشت.

سرم کاستل برای چند مورد موفقیت پیدا کرد. گران با علائم طاعون ریوی و خیارکی نجات یافت. قاضی اُتون پس از مرگ پسرش و به اتمام رسیدن دوران قرنطینه خود، برای کمک به اردوگاه باز می‌گردد و در آنجا می‌میرد. تعداد کشته‌شدگان بیماری به مقدار ثابتی می‌رسد و با رسیدن فصل سرما کم و کمتر می‌شود و در زمانی که موش‌ها دوباره بیرون آمدند و ترس از طاعون کم می‌شد، بیماری آخرین قربانی خود یعنی تارو را در بر گرفت.

پس از پایان طاعون، مردم به کارهای روزمره باز می‌گردند. رامبر به معشوقش می‌رسد. کتار به علت تیراندازی به خیابان توسط پلیس دستگیر می‌شود. دکتر ریو که چند روز قبل از مرگ همسر بیمارش با خبر می‌شود، به مراسم شادی نگاه می‌کند و با خود می‌گوید باسیل طاعون می‌تواند سال‌ها در شهر زنده بماند و بار دیگر به شهر هجوم کند.[۱][۳]

موضوعات

هیچ‌انگاری

هیچ‌انگاری که مشابه نیهیلیسم است، و در آن شخص میکوشد معنایی برای زندگی بیابد، بدون اینکه حاصلی برای کوشش بیابد.

تبعید و جدایی

تبعید و جدایی در دو شخصیت ریو و رامبر نمایان است؛ که هردو از زن مورد علاقه‌شان جدا شده‌اند. این تبعید و جدایی همچنین در شهروندان گم‌نام دیگری نیز نمایان است که هنگام قرنطینه شدن شهر خود یا عزیزان آن‌ها در بیرون از شهر بودند.

شخصیت‌ها

راوی: وقایع از زبان راوی داستان نقل می‌شود. راوی در پایان کتاب خود را معرفی می‌کند و علت فاش نکردن نام خود را این می‌داند که می‌خواست از زبان مردم صحبت کند نه خود.

دکتر برنار ریو: با وجود اینکه شخصیت‌ها مختلفی در داستان ایفای نقش‌های مهمی می‌کنند، وی شخصیت اصلی رمان است. ریو خود را از دنیا خسته می‌داند و به وجود خدایی معتقد نیست و اظهار می‌کند انسان بودن خواست اوست. وی پزشکی ماهر است و از اولین کسانی بود که علت کشته شدن موش‌ها و مردم را یک بیماری می‌داند.

ژان تارو: مسافری که در طول اقامتش در اُران طاعون فراگیر شد. راوی داستان در موارد زیادی به روزنوشت‌های وی استناد می‌کند. تارو در دوران طاعون خود را بسیار به دکتر ریو نزدیک می‌کند. تشکیل سازمان بهداشتی داوطلب برای مقابله با بیماری، پیشنهاد وی بود.

ژوزف گران: کارمند سالخوردهٔ شهرداری است. گران در برقراری شرایط با جامعه دچار مشکل است و به سختی مشغول نوشتن یک کتاب است.

ریموند رامبر: روزنامه‌نگاری که برای تهیهٔ گزارش به اُران می‌آید و به هنگام قرنطینه خود را زندانی می‌بیند. او دلباختهٔ دختری خارج از اُران است و خود را از مردم شهر بیگانه می‌داند و به همین دلیل خواهان آن است که از شهر خارج شود ولی با ممانعت سازمان‌ها برای فرار چندین بار اقدام می‌کند که با مناسب شدن شرایط برای فرار به دکتر ریو و تارو برای از بین بردن بیماری می‌پیوندد.

آقای کتار: همسایهٔ گران است که توسط وی از خودکشی نجات یافت. وی طرفدار اجتماعی شدن است و از جمله افراد کمی است که در دوران طاعون از شرایط راضی است و بهتر زندگی می‌کند و از این جهت خاص است و بسیاری از جریان داستان پیرامون افکار اوست.

دکتر کاستل: همکار سالخوردهٔ دکتر ریو. کاستل با طاعون در پاریس و چین آشنا بود بنابراین نخستین کسی بود که بیماری را طاعون خواند.

پدر پانلو: کشیش شهر است که ابتدا طاعون را بلایی برای مردم می‌داند و بنابراین اقدام برای از بین بردن آن را بیشمار می‌خواند ولی در روند داستان به از در مقابل طاعون کمک می‌کند.

آقای اُتون: وی قاضی شهر است و همسر و دو فرزند دارد.

 

 

Translate this page
Persian Wikipedia
نویسنده در مورد این اثر در نامه‌ای به رولان بارت می‌نویسد: در مقایسه با رمان بیگانه، طاعون بی‌گفتگو گذاری است از سرکشی انفرادی به جهان اجتماعی، اجتماعی که باید در ...
۱ داستان · ‎۲ موضوعات · ‎۳ شخصیت‌ها · ‎۴ کتاب در ایران

طاعون | دانلود کتاب

www.iranpdf.com/literature/plague.html
Translate this page
طاعون. طاعون,دانلود کتاب,کتاب رمان. نویسنده آلبر کامو; مترجم رضا سید حسینی; تعداد صفحات 343; ناشر نیلوفر; سال انتشار; پسورد www.iranpdf.com ...

بر این زمین عبث مرو ، بیافرین ، بیافرین. - نقد و بررسی طاعون، اثر ...

www.khosrobagheri.blogfa.com/post-77.aspx
Translate this page
هرچند می توان بازهم به ویژگی ها دیگر اشاره کرد؛ اما همین سه ویژگی که در رمان آمده است؛ برای تشریح نظر نویسنده یعنی زمینه های پیدایش طاعون که نماد سیماهای گوناگون ...

کتاب طاعون

ketabnak.com › اشخاصآلبر کامو
Translate this page
نویسنده در مورد این اثر در نامه‌ای به رولان بارت می‌نویسد: «در مقایسه با رمان بیگانه، طاعون بی‌گفتگو گذاری است از سرکشی انفرادی به جهان اجتماعی، اجتماعی که باید در ...

معرفی کتاب - طاعون

bestbooks.blogfa.com/post-66.aspx
Translate this page
طاعون ماجرای شهر آرام و خوشبختی را بازگو می کند که در کمال بی خبری طاعون به ان حمله ور می شود و ارتباط شهر با همه جا قطع می شود . کامو در رمان به بررسی حالات و ...

نویسنده رمان طاعون

www.wiki-daro.ir/j.aspx?q=نویسنده_رمان_طاعون&id...
Translate this page
the plague/author نویسنده رمان طاعون albert camus quotes, books, and overview feedback طاعون (رمان) - طاعون_(رم... طاعون (به فرانسوی: la peste ) رمانی است نوشته ...

طاعون به معنای اخص یا انسان؟

www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=269649
Translate this page
Jan 29, 2014 - رمان طاعون را سال 1947 نوشت، رمان ازهمان مکتبی است که قبلا گفته شده یعنی ... نویسنده با فضاهای رئالیستی که ایجاد می کند عجز و ناتوانی انسان را ...

دانلود رایگان کتاب - دانلود کتابهای آلبر کامو

yasbooks.com/News/m/334/
Translate this page
دانلود رایگان کتابهای نویسندگان خارجی ، کتابهای بیگانه ، سقوط ، افسانه ... نام کتاب, نویسنده, موضوع, حجم, صفحه ... طاعون, آلبر کامو, رمان خارجی, 24.2 MB, 335.

وقتی «کامو» مقابل پوچ‌گرایی می‌ایستد - ایسنا

www.isna.ir/.../وقتی-کامو-مقابل-پوچ-گرایی-می-ایس...
Translate this page
Aug 12, 2015 - رمان «طاعون» می‌تواند بهترین مدعا برای اثبات پوچ‌گرا نبودن کامو باشد. ... اشاره کرد که وظیفه نویسنده «چیزی بسیار بیش‌تر از نوشتن» است.

دانلود کتاب - دانلود کتاب رمان pdf طاعون نوشته آلبر کامو

www.robook.ir › دانلود کتابدانلود رایگان کتاب
People also search for
View 10+ more
Jean-Paul Sartre
Jean‑Paul Sartre
Franz Kafka
Franz Kafka
Friedrich Nietzsche
Friedrich Nietzsche
Simone de Beauvoir
Simone de Beauvoir
Fyodor Dostoyevsky
Fyodor Dostoyevsky
Marcel Proust
Marcel Proust

Searches related to نویسنده رمان طاعون

دانلود كتاب طاعون pdf

لقب گشتاسب شاه

مسجد تاریخی تهران

ستاره های بزرگ وقرمز

ستاره های بزرگ و قرمز

سقوط رمان

پانتومتر

مسجدتاریخی تهران


دسته بندي: اخبار,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

مطالب تصادفي

مطالب پربازديد