close
متخصص ارتودنسی
قدیمی ترین تندیس فردوسی در کجا قرار دارد- نیومیهن

نیومیهن

قدیمی ترین تندیس فردوسی در کجا قرار دارد- نیومیهن
امروز شنبه 01 اردیبهشت 1397
تبليغات تبليغات

قدیمی ترین تندیس فردوسی در کجا قرار دارد

قدیمی ترین تندیس فردوسی در کجا قرار دارد

 

قدیمی ترین تندیس فردوسی در کجا قرار دارد , قدیمی ترین تندیس فردوسی , قدیمی ترین تندیس فردوسی در کدام شهر است , قدیمی ترین تندیس فردوسی کجا قرار دارد , نام شهر قدیمی ترین تندیس فردوسی , نام محل قدیمی ترین تندیس فردوسی , محل قدیمی ترین تندیس فردوسی ,

 

تندیس‌های فردوسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
 
سردیس فردوسی ساختهٔ افشین اسفندیاری در اکسپوی شانگهای - چین
 
سردیس فردوسی ساختهٔ افشین اسفندیاری در موزهٔ ملی تاجیکستان
 
سردیس فردوسی - سر در دائرةالمعارف بزرگ اسلامی، دارآباد تهران

حکیم ابوالقاسم حسن توسی مشهور به فردوسی (حدود سال ۳۱۹ تا حدود ۳۹۷ هجری خورشیدی) شاعر حماسه‌سرای ایرانی و گویندهٔ شاهنامهٔ فردوسی است که در ناحیهٔ تابران توس خراسان در روستای پاژ به دنیا آمد و در شهر توس درگذشت و در باغ خانوادگی خویش به خاک سپرده شد.

تندیس‌های گوناگون و بسیاری از فردوسی در سراسر جهان ساخته شده است.[۱] این مقاله به معرفی تندیسهای فردوسی ساخته شده به وسیلهٔ هنرمندان تندیس‌ساز و پیکرتراش در ایران و جهان می‌پردازد.

محتویات

باغ نگارستان

مجسمهٔ فردوسی باغ نگارستان ساختهٔ لرنزی، استاد مجسمه‌ساز مشهور فرانسوی است. در سال ۱۳۱۳ خورشیدی، پیش از برگزاری کنگرهٔ بین‌المللی فردوسی، حدود ۴۱۰ دانشجوی ایرانی مقیم فرانسه هر کدام مبلغی در حدود ۲۰ تا ۱۰۰ فرانک پیشکش کردند و مبلغ پانزده هزار فرانک گردآوری کردند و از لرنزی خواستند تا تندیس فردوسی را بسازد. با وجود کم بودن مبلغ اما لرنزی پس از آگاهی از نیت دانشجویان مسوولیت ساخت این تندیس را پذیرفت. «ابراهیم چهرآزی»، متخصص اعصاب و روان و نمایندهٔ دانشجویان که قصد داشت به هر صورت در کنگرهٔ بین‌المللی فردوسی همکاری نماید به درخواست لرنزی، تندیس‌ساز، شعرهای شاهنامهٔ فردوسی را برای او خواند تا این استاد بتواند با الهام از اشعار حماسی فردوسی، تصویری از چهره او را طراحی کند. چهره این مجسمه متفاوت از چهرهٔ فردوسی در دیگر تندیسهای ساخته شده در ایران به وسیلهٔ استادانی هم‌چون ابوالحسن صدیقی است که علت آن برداشت استاد تندیس‌ساز فرانسوی از فردوسی است. این تندیس در محوطه باغ نگارستان نصب شد. باستانی پاریزی نیز در کتاب «شاهنامه آخرش خوش است» از صفحه ۳۵۶ تا ۳۸۰ فهرست اسامی آن ۴۱۰ دانشجو را به همراه شرح چگونگی همکاری هر یک در ساخت آن تندیس، آورده‌است. محوطه اطراف تندیس فردوسی به گل‌گشت فردوسی مشهور بوده است.

دانشکدهٔ ادبیات دانشگاه تهران

این تندیس به وسیلهٔ پارسیان هند به ایران پیشکش شد که در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۲۴ در میدان فردوسی نصب شد و تا پیش از نصب تندیس جدید فردوسی ساختهٔ ابوالحسن صدیقی در این میدان قرار داشت اما پس از نصب تندیس ابوالحسن صدیقی در این میدان در سال ۱۳۳۸، آن تندیس به دانشکدهٔ ادبیات دانشگاه تهران جا به جا شد و هنوز نیز در آن‌جا قرار دارد.

میدان فردوسی تهران

 
تندیس فردوسی، اثر ابوالحسن صدیقی، میدان فردوسی تهران

تندیسی از جنس سنگ مرمر کارارا به ارتفاع سه متر که به وسیلهٔ ابوالحسن صدیقی در سال ۱۳۳۸ ساخته شد و کار نصب آن در میدان فردوسی تهران را فرزندش، فریدون صدیقی انجام داد. این تندیس در ۱۷ خرداد ۱۳۳۸ طی مراسمی در میدان نصب شد. این تندیس در دوران پس از ساخت دچار آسیبهای فراوان شده است که می‌توان به موارد زیر اشاره داشت: شکسته شدن انگشت تندیس فردوسی در نتیجهٔ آویزان کردن پوستر و سپس چسباندن آن با چسب بدون رعایت تکنیکهای فنی و علمی مرمت، هم‌چنین ترک برداشتن این تندیس در نتیجه گرمایش و سرمایش، پوشاندن آن با لایه کنیتکس و رنگ کردن آن.[۲]

آرامگاه فردوسی

تندیسی از جنس سنگ مرمر کارارا به ارتفاع ۱۸۵ سانتی‌متر ساختهٔ ابوالحسن صدیقی در سال ۱۳۴۸ که در آرامگاه فردوسی واقع در شهر توس نصب شده‌است.

دانشکدهٔ ادبیات دانشگاه فردوسی

تندیسی از جنس بتون مسلح به ارتفاع دو متر و ۲۰ سانتی‌متر و قاعده یک متر که طی سه ماه به وسیلهٔ علی رجبی‌مقدم با الهام از تندیس فردوسی در آرامگاه وی در توس ساخته شده‌است. این تندیس با پشتیبانی موسسه فرهنگی هنری فرهنگ‌سرای فردوسی در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۸۵ در محوطه دانشکدهٔ ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد نصب شده است.

ساختمان جدید کتابخانهٔ ملی ایران

تندیسی از جنس برنز به ارتفاع هفت و نیم متر ساختهٔ رضا امیر یاراحمدی که در محل ساختمان جدید کتابخانه ملی ایران، نصب شده‌است. این تندیس از نظر اندازه بزرگترین تندیس ساخته شده از فردوسی می‌باشد. پیشنهاد ساخت این تندیس را رضا امیر یاراحمدی، سازندهٔ این تندیس به مسوولان داده‌است و علت برگزیدن تندیس فردوسی به عنوان نماد کتابخانه ملی ایران به دلیل اهمیت این شاعر حماسه‌سرای ایرانی در پاسداشت زبان فارسی از آلایش به زبانهای دیگر بوده‌است.

از ویژگی‌های این تندیس نخست حالتی است که فردوسی دست روی پیشانی برده و سایبان بر چشم گرفته و به افق ادب پارسی که در دوران زندگی این شاعر در حال فراموشی بود را نظاره می‌کند، زبانی که همین شاعر نامدار ایرانی توانست آن را زنده نگاه دارد. دوم آن‌که، بادی است که در لباس تندیس فردوسی افتاده‌است و وضعیت دوران وی را نشان می‌دهد و اشاره به شعر شاهنامهٔ فردوسی دارد که شعر فردوسی به مانند کاخی بلند است که از باد و باران گزندی نمی‌یابد. سازندهٔ این تندیس هم‌چنین تاکید دارد که توفانی را نشان داده‌است که در برگهای کتاب هم افتاده‌است و می‌خواسته آن را ورق ورق و نابود کند.

ریخته‌گری این تندیس در شهر باکو کشور آذربایجان و به وسیلهٔ نسیم عیسی‌اف انجام شده‌است. عیسی‌اف، تنها ریخته‌گری کار را انجام داده‌است و در هیچ‌یکی از مراحل ساخت و حتی قالب‌گیری حضور نداشته‌است. یاراحمدی علت ریخته‌گری تندیس در باکو را نبود امکان مناسب در ایران دانسته و نیز به دلیل ارزان‌تر تمام شدن پروژه ساخت این تندیس بزرگ عنوان کرده و توضیح داده است که ساخت این تندیس سرانجام با هزینه ۸۵ میلیون تومان به پایان رسیده‌است. در حالی که اگر ساخت آن در ایران انجام می‌گرفت دست‌کم سه برابر این قیمت هزینه بر می‌داشت.[۳]

ساختمان قدیم کتابخانهٔ ملی ایران

تندیسی ساختهٔ ابوالحسن صدیقی که به کتابخانهٔ ملی ایران پیشکش نموده بود و در گذشته در تالار ورودی کتابخانهٔ (ساختمان قدیم) در خیابان سی تیر قرار داشت. با جابه‌جایی ساختمان ظاهراً به تاقچه‌ای در پشت قفسه‌ها منتقل شده و دیگر در تالار ورودی جای ندارد.

کاخ نیاوران

تندیسی ساختهٔ علی قهاری کرمانی که در محوطه کاخ نیاوران تهران قرار دارد.[۴]

اهواز، ایران

تندیسی سه متری از سنگ مرمر یکپارچه به وزن هفت تن به دست عبدالعلی قسّامی ساخته شده است که وضعیت خرید آن به وسیله شهرداری اهواز هنوز مشخص نیست و به همین روی تا کنون در جایی نصب نشده است.

پاریس، فرانسه

 
تندیس فردوسی - سر در سفارت ایران در فرانسه

تندیسی از فردوسی به اندازهٔ یک متر و هفتاد و پنج سانتی‌متر بر سر در ساختمانی قدیمی در شهر پاریس نصب شده است. این ساختمان قدیمی که تندیس و سردیس بسیاری از مفاخر ایران را در خود جای داده است، اکنون به عنوان ساختمان اصلی سفارت ایران در فرانسه به وسیلهٔ کشور ایران خریداری شده است.

مقر یونسکو، پاریس فرانسه

بنا بر توافق و پی‌گیری‌های بنیاد فردوسی با نمایندگی ایران در یونسکو قرار بود دو تندیس از فردوسی و پور سینا در محوطهٔ یونسکو در پاریس نصب شوند. طراحی دو تندیس را قرار بود اسفندیار ایمان زاده انجام دهد اما این تندیسها به دلیل کمبود اعتبار مالی با آن‌که طراحی و ماکت اولیه‌اش ساخته شده، هنوز نصب نشده است.[۵]

رم، ایتالیا

تندیسی از جنس سنگ مرمر ساختهٔ ابوالحسن صدیقی که در سال ۱۹۵۸ طی یک مراسم رسمی در پارک ویلا بورگزه (Villa borghese) در شهر رم ایتالیا نصب شده‌است.

فریش هافن، آلمان

تندیسی که با رایزنی بنیاد فردوسی و با هماهنگی شهرداری شهر فریش هافن آلمان قرار بود در میدانی که به نام فردوسی نامگذاری شده نصب شود. اگرچه گمانه‌زنی‌های کارشناسی به وسیلهٔ بنیاد فردوسی برای ساخت این تندیس انجام شد اما به دلیل کمبود اعتبار مالی تا کنون این تندیس ساخته نشده است.[۶]

دوشنبه، تاجیکستان

تندیسی از فردوسی در شهر دوشنبه تاجیکستان وجود دارد که تاجیکها پس از فروپاشی شوروی آن را جایگزین تندیس لنین کرده‌اند.

نیشابور، ایران

تندیسی از فردوسی در شهر نیشابور در میدان فردوسی (عراق) وجود دارد.

تندیسهای ساختهٔ بنیاد فردوسی

 
سردیس فردوسی ساختهٔ افشین اسفندیاری در موزهٔ شهر سارایوو - بوسنی

به کوشش بنیاد فردوسی و به وسیلهٔ افشین اسفندیاری، عضو امنای بنیاد فردوسی و هنرمند برجسته ایرانی،[۷] سه تندیس از فردوسی در اندازهٔ دو و نیم متر با پایه، ساخته شده است. این هنرمند تندیس‌ساز ایرانی در مدت شش ماه با ابداع روشی نوین برای تندیس‌سازی از مهر ماه ۱۳۸۹ تا فروردین ۱۳۹۰ با پشتیبانی مالی و رایزنی‌های بنیاد فردوسی توانسته است، سه تندیس از فردوسی و دو تندیس از خیام و رودکی را برای بزرگداشت هزارهٔ سرایش شاهنامه بسازد.

این سه تندیس از فردوسی با طراحی‌های گوناگون هم‌زمان با برپایی اکسپوی جهانی شانگهای (مهر ماه ۱۳۸۹) و بیست و هفتمین دورهٔ فستیوال جهانی زمستانی سارایوو (بهمن ماه ۱۳۸۹) و جشن جهانی نوروز در تاجیکستان (فروردین ماه ۱۳۹۰) در کمتر از یک هفته ساخته شده است و پس از ساخت در این سه کشور به دانشگاه پکن در چین، موزهٔ شهر سارایوو در بوسنی و هرزگوین و موزهٔ ملی تاجیکستان در شهر دوشنبه به نشانهٔ دوستی مردم ایران از سوی بنیاد فردوسی، پیشکش نماید.

در ضمن تندیس خیام در موزهٔ شهر سارایوو در بوسنی و هرزگوین (بهمن ماه ۱۳۸۹) و تندیس رودکی در موزهٔ ملی تاجیکستان (فروردین ماه ۱۳۹۰) هر کدام در مدت یک هفته با پشتیبانی بنیاد فردوسی و به دست افشین اسفندیاری هم‌زمان با ساخت تندیس فردوسی در آن دو کشور ساخته شده و در همان‌جا نگهداری می‌شود.[۸]

دیگر تندیسهای فردوسی

از فردوسی تندیسهای دیگری نیز ساخته شده‌است از جمله تندیس ساختهٔ رضا نیک‌سیرت و تندیس فردوسی ساختهٔ ابوالحسن صدیقی که به دلیل نگهداری نامناسب از بین رفته‌اند.

هم‌چنین سردیسی برنزی از فردوسی در جلوی در ورودی ساختمان اصلی دائرةالمعارف بزرگ اسلامی در دارآباد شهر تهران نصب شده‌است و نیز تندیسی به اندازه تندیس فردوسی که در میدان فردوسی شهر تهران نصب شده است به وسیلهٔ فریدون صدیقی ساخته شده است که به خاطر آسیبهای جدی که به این تندیس وارد شده، ساخته شده‌است تا پس از ساخت موزه‌ای برای آثار زنده‌یاد ابوالحسن صدیقی به آن موزه انتقال یابد اما چون این موزه هنوز ساخته نشده است این تندیس در جلوی در ورودی برج میلاد تهران نگهداری می‌شود.[۹] تندیس دیگری از فردوسی در شهر ایذه در استان خوزستان ، در بلوار دانشجو در مقابل ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی این شهر نصب شده است ، تندیسی از فردوسی نیز در میدان فردوسی شهر سلماس (شاهپور) قرار دارد که در بهمن ماه ۱۳۹۳ شهرداری اقدام به برچیدن این تندیس نمود؛ ولی با اعتراض فراوان مردم آذربایجان و ادب دوستان ایرانی در سراسر جهان،[۱۰] شهرداری با دستور وزیر کشور مجبور به بازگرداندن این تندیس در اسفند همان سال شد.

 

 

تندیس‌های فردوسی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/تندیس‌های_فردوسیTranslate this page
Persian Wikipedia
تندیس‌های گوناگون و بسیاری از فردوسی در سراسر جهان ساخته شده است. .... نموده بود و در گذشته در تالار ورودی کتابخانهٔ (ساختمان قدیم) در خیابان سی تیر قرار داشت.

نگاهی به تنديس‌های فردوسی در ايران و جهان - مشرق

www.mashreghnews.ir/.../نگاهی-به-تنديس‌های-فردوسی-در-ايران-و-...Translate this page
در خور اشاره است باغ نگارستان از جمله باغ هاي قديمي تهران است که به دستور فتح .... شايد يکي از مهم ترين و زيباترين مجسمه هاي فردوسي در ايران، مجسمه اي است که در ...

محل قدیمی ترین تندیس فردوسی کجاست؟

webpic.rozblog.com/محل-قدیمی-ترین-تندیس-فردوسی-کجاست/
9 hours ago - جواب : باغ نگارستان نگاهی به تنديس‌های فردوسی در ايران و جهان نصب انواع ... در خور اشاره است باغ نگارستان از جمله باغ هاي قديمي تهران است که به ...

داستان مجسمه های فردوسی در ایران و جهان | پرتال فرهنگی فردوسی

ferdowsitoos.com/blog/.../داستان-مجسمه‎های-فردوسی-در-ایران-و-جه/Translate this page
Apr 30, 2014 - من که بیش از چهل سال است که مشتاقانه، هرچه را در باره ی فردوسی نوشیه می شود، .... تردید مهمترین و علمى ترین کنگره اى بود که در ایران معاصر برگزار شده است چرا که ... (باغ نگارستان از باغ‌های قدیمی تهران است که در ۱۲۲۲ ق‌، به دستور ...

معروف‌ترین مجسمه‌های ایران را چه کسی ساخته است؟ - ایسنا

www.isna.ir/.../معروف-ترین-مجسمه-های-ایران-را-چه-کسی-ساخته-استTranslate this page
Dec 11, 2013 - کسی که با ساخت مجسمه‌ها و تندیس‌های منحصربه‌فرد از شخصیت‌ها و مشاهیر ... در کنار پای پیکر فردوسی، مجسمه‌ی کودکی است که درباره‌ی اینکه هدف صدیقی از ... شاپور قرار دارد و مجسمه‌ی برنزی او یکی از نمادهای شهر دذفول و از قدیمی‌ترین ...

داستان مجسمه های فردوسی در ایران و جهان - دکتر منصور رستگار فسائی

dr-rastegar.persianblog.ir/post/496/Translate this page
Mar 2, 2015 - این مکان از قدیم به گل گشت فردوسی نیز معروف بوده است‌. 2- مجسّمه فردوسى .... این تندیس امروز در دانشگاه تهران در ورودی تالار فردوسی است. تندیس ...

دیدار با فردوسی 57 ساله ی تهران | فردوسی در تهران با قامت سنگی - قطره

www.ghatreh.com/news/nn31694516/دیدار-فردوسی-ساله-تهران - Translate this page
May 14, 2016 - فردوسی در تهران با قامت سنگی اش 57 سال است بر بلندی پایه ای ... مجسمه ی فردوسی در میدان فردوسی تهران یکی از قدیمی ترین نمادهای پایتخت محسوب می شود. ... از مکان هایی هستند که مجسمه یا تندیسی از فردوسی در آن ها نصب شده است.

راسته بازار فردوسي قلب تپنده اقتصاد، فرهنگ و تاريخ تهران

www.goldenbusinessmagazine.com/article/p11Translate this page
خیابان فردوسی که در منطقه 12 شهرداری تهران واقع است، در بخش جنوبی از میدان امام خمینی ... از قدیمی¬ترین چرم¬فروشان منطقه، خزر چرم است كه در کنار سایر بزرگان این ...

فرماندار سلماس:تندیس بهتری از فردوسی در سلماس نصب خواهد شد/هرگز نام ...

www.azariha.org/.../1089-فرماندار-سلماس-تندیس-بهتری-از-فردو...Translate this page
Feb 13, 2015 - و قدیمی ترین خیابان این شهر تاریخی است که در تقاطع خیابان "امام" قرار دارد. وی در خصوص برداشتن تندیس فردوسی عنوان کرد که این تندیس 30 سال ...

دیدار با فردوسی 57 ساله ی تهران - آبادان نیوز

tnews.ir/news/61d462804645.html - Translate this page
May 14, 2016 - مجسمه ی فردوسی در میدان فردوسی تهران یکی از قدیمی ترین نمادهای پایتخت ... از مکان‌هایی هستند که مجسمه یا تندیسی از فردوسی در آن‌ها نصب شده است.

فرماندار سلماس:تندیس بهتری از فردوسی در سلماس نصب خواهد شد ... - آذری ها

www.azariha.org › خانهروزنهTranslate this page
Feb 13, 2015 - وی عنوان داشت "فردوسی" نام اصلی ترین و قدیمی ترین خیابان این شهر تاریخی است که در تقاطع خیابان "امام" قرار دارد. وی در خصوص برداشتن تندیس ...

نسخه چاپی

khordadnews.ir/fa/print/48325Translate this page
تندیس ها تنها سهم حماسه سرای توس از تاریخ خراسان ... ابوالحسن صدیقی و ساخت این مجسمه ها نبود فردوسی غریب ترین شاعر جهان لقب می گرفت. ... ابوالقاسم فردوسی، بزرگمردی از دیار توس است که با اشعار خویش، زبان و ادبیات پارسی را ... وی در این روستا شوکتی تمام داشت و گهگاه طبع خود را در سرودن تاریخ ایران قدیم آزمایش می کرد.

اولین مجسمه میدان فردوسی چه زمانی و چگونه در میانه میدان نشست؟ - خبرآنلاین

www.khabaronline.ir/detail/176464/root/historyTranslate this page
Oct 4, 2011 - 52 سال و سه ماه و نه روز است که رو به جنوب ایستاده‌ای و خیره نگاه .... مجسمه فردوسی توسط عبدالله حسام تکنسین ماهر مجسمه‌های قدیمی و تهیه نسخه بدل ...

فرماندار سلماس: تندیس بهتری از فردوسی در سلماس نصب خواهد شد - کلوب

www.cloob.com/.../فرماندار_سلماس%3A_تندیس_بهتری_از_فردو...Translate this page
Feb 16, 2015 - وی عنوان داشت "فردوسی" نام اصلی ترین و قدیمی ترین خیابان این شهر تاریخی است که در تقاطع خیابان "امام" قرار دارد. وی در خصوص برداشتن تندیس ...

فرماندار سلماس:تندیس بهتری از فردوسی در سلماس نصب خواهد شد ... - میانه

www.miyanali.com/kasra-parsi/gallery/31 - Translate this page
وی عنوان داشت "فردوسی" نام اصلی ترین و قدیمی ترین خیابان این شهر تاریخی است که در تقاطع خیابان "امام" قرار دارد. وی در خصوص برداشتن تندیس فردوسی عنوان کرد ...

دیدار با فردوسی 57 ساله‌ی تهران+تصویر - آفتاب

aftabnews.ir/fa/news/.../دیدار-با-فردوسی-57-ساله‌ی-تهرانتصویرTranslate this page
فردوسی در تهران با قامت سنگی‌اش 57 سال است بر بلندی پایه‌ای استوار مانده، ... مجسمه‌ی فردوسی در میدان فردوسی تهران یکی از قدیمی‌ترین نمادهای پایتخت محسوب می‌شود. ... فردوسی از مکان‌هایی هستند که مجسمه یا تندیسی از فردوسی در آن‌ها نصب شده است.

سازمان تاكسيراني رشت

rasht.ir/Index.aspx?page_=form&lang=1&sub=36...Translate this page
مسجد صفي (چاه صاحب الزمان) : يكي از قديمي ترين مساجد شهر رشت است كه درمحله اي به ... شد و تنديس وي نيز در ميدان دكتر حشمت (ميدان بانكملي مركزي ) نصب شده است .

آرامگاه فردوسی الهام گرفته از آرامگاه کوروش کبیر - کجارو - شهرخبر

www.shahrekhabar.com/tourism/1449507600422419Translate this page
Dec 7, 2015 - آرامگاه فردوسی الهام گرفته از آرامگاه کوروش کبیر - کجارو. ... +تصاویر · قدیمی ترین و کهن ترین نسخه خطی فارسی در کتابخانه ملی اتریش است ! .... مهدی اخوان ثالث قرار دارد که اخیرا تندیسی از نیم‌تنه‌ی وی در این مکان نصب شده‌است.

فردوسی - کجارو

www.kojaro.com/tag/فردوسی/Translate this page
مجسمه فردوسی، شاعر بلند آوازه ایران، که در میدان فردوسی قرار دارد بر خلاف تصور همگان ... روزشمار: ۱۷ خرداد؛ پرده برداری از تندیس فردوسی در میدان فردوسی تهران ... پس از عملیات مرمتی که بر روی بنای قدیم آرامگاه فردوسی صورت گرفت، تصمیم بر آن شد که ... فردوسی»، بزرگ ترين حماسه‌سرای ايران و يكی از حماسه‌سرايان بزرگ جهان است.

مكان هاي تاريخي

www.mashhad.khorasan.ir/modules/Show_Content.aspx?PrintId...Translate this page
صاحب آرامگاه ، حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر حماسه سرای بزرگ فارسی است که در سال ... هارونیه مرتفع ترین ساختمان قدیمی موجود در شهرک تاریخی توس است که از آجر و ...

آرامگاه فردوسی الهام گرفته از آرامگاه کوروش کبیر - کجارو - شهرخبر

www.shahrekhabar.com/tourism/1449507600422419Translate this page
Dec 7, 2015 - آرامگاه فردوسی الهام گرفته از آرامگاه کوروش کبیر - کجارو. ... +تصاویر · قدیمی ترین و کهن ترین نسخه خطی فارسی در کتابخانه ملی اتریش است ! .... مهدی اخوان ثالث قرار دارد که اخیرا تندیسی از نیم‌تنه‌ی وی در این مکان نصب شده‌است.

مكان هاي تاريخي

www.mashhad.khorasan.ir/modules/Show_Content.aspx?PrintId...Translate this page
صاحب آرامگاه ، حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر حماسه سرای بزرگ فارسی است که در سال ... هارونیه مرتفع ترین ساختمان قدیمی موجود در شهرک تاریخی توس است که از آجر و ...

تهران - ویکی‌سفر

https://fa.wikivoyage.org/wiki/تهرانTranslate this page
خود این ایستگاه دیدنی و قدیمی است که به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. ..... جواهرات ملی ایران، خیابان فردوسی، نزدیکی گوشه‌ای از خیابان جمهوری اسلامی (از مترو سعدی ۳۰۰ متر در شمال ..... مرکز خرید تندیس (خیابان ولیعصر، تجریش). ... از قدیمی‌ترین کله‌پاچه‌فروشی‌های تهران، انواع صبحانه شامل حلیم، کله‌پاچه، عدسی - و .

موزه های تهران+آدرس،شماره تماس و قیمت بلیط - باشگاه خبرنگاران جوان

www.yjc.ir › اقتصادینبض بازارTranslate this page
موزه هنرهای معاصر در ضلع شمالی بلوار كشاورز و غرب پارك لاله واقع شده است و در 1356 فعالیت فرهنگی و هنری خود را آغاز كرد. ..... قدیمی‌ترین شیشه‌ها لوله‌های شیشه‌ای به نام سیلندر شیشه است كه از معبد چغازنبیل كشف شده .... آدرس : خیابان فردوسی ..... همسر استاد صبا، دارد كه شامل مجموعه تندیس‌های مومی و لباس‌های محلی و سنتی ایران قدیم است‌.

لیست موزه های تهران - Anobanini

www.anobanini.ir/menu/museum.phpTranslate this page
موزه هنرهاي معاصر در ضلع شمالي بلوار كشاورز و غرب پارك لاله واقع شده است و در 1356 فعاليت فرهنگي و هنري خود را آغاز كرد. ..... قديمي‌ترين شيشه‌ها لوله‌هاي شيشه‌اي به نام سيلندر شيشه است كه از معبد چغازنبيل كشف شده .... آدرس : خيابان فردوسي ..... همسر استاد صبا، دارد كه شامل مجموعه تنديس‌هاي مومي و لباس‌هاي محلي و سنتي ايران قديم است‌.

قدیمی ترین عموجود از مجسمه عظیم شاپور در سال 1947میلادی | جستجو در ...

weblog24.xyz/.../قدیمی-ترین-عکس-موجود-از-مجسمه-عظیم-شاپور-د...Translate this page
قدیمی ترین عکس موجود از مجسمه عظیم شاپور در سال 1947میلادی .... این تندیس به همراه تندیس فردوسی جزو محدود تندیس هایی است که پس از انقلاب آسیب ندید جا به جا ...

خانه حاکم تهران هم برج می شود؟ +تصاویر - صراط

www.seratnews.ir/fa/news/.../خانه-حاکم-تهران-هم-برج-می-شود-تصاو...Translate this page
Jul 17, 2016 - علاءالدوله نام خیابان فردوسی در تهران قدیم بوده و در گوشه شمال غربی میدان توپخانه، ... امیر نظام لقب محمد رحیم خان قاجار دوللو علاءالدوله است که در آن سال که نقشه ... پس از اطلاع یافتن از این ملک، در مصاحبه با عبدالله انوار قدیمی ترین طهران .... زیر در صفحه شخصی اینستاگرامش از ساخت تندیس وی و رامبد جوان خبر داد.

آثار تاریخی - شهرداری مشهد

https://www.mashhad.ir/portal_content/510548-آثار-تاریخی.htmlTranslate this page
برج رادکان در 80 کیلومتری مشهد در مسیر چناران در محل شهر قدیم رادکان قرار دارد. ..... در جریان کاوش های باستان شناسی در ۱۵۰ متری جنوب غربی هارونیه قدیمی ترین مسجد ... آدرس: در نزدیکی آرامگاه فردوسی، بنای هارونیه قرار دارد که تاریخ دقیق ساختمان آن ...

اطلاعات جغرافیایی و تاریخی مشهد

www.sabteahval-kh.ir/mashhad1/tabid/3081/default.aspxTranslate this page
مهم ترین رشته کوه مشهد هزار مسجد است که در شمال شرق و شرق این شهر قرار دارد و مهم ترین .... در ضلع شرقی بلوار پردیس توس مشرف به میدان ورودی آرامگاه فردوسی واقع است. ... در جریان کاوش های باستان شناسی در 150 متری جنوب غربی هارونیه قدیمی ترین ...

فردوسی - جس جو

www.jasjoo.com/poem/ferdowsi/Translate this page
او شاعر حماسه‌سرای ایرانی و گویندهٔ شاهنامهٔ فردوسی است که مشهورترین اثر حماسی فارسی ... نام پدرش نیز در تاریخ گزیده و یک منبع قدیمی دیگر «علی» ذکر شده‌است. ... مقاله اصلی: شاهنامهٔ فردوسی شاهنامه مهم ترین اثر فردوسی و یکی از بزرگ ترین آثار ...

نگاهی به تنديس‌های فردوسی در ايران و جهان - مشرق

www.mashreghnews.ir/.../نگاهی-به-تنديس‌های-فردوسی-در-ايران-و-...
ديگر مجسمه فردوسي در تهران مجسمه اي بود که در محل قديم کتابخانه ملي نصب شد. ... همچنين بزرگ ترين سرديس اين شاعر بزرگ و حماسه سرا توسط هنرمندي به نام «اميرمحمد ...

قدیمی ترین تندیس فردوسی کجاست - دهکده آفتاب

www.dehkadeaftab.ir/قدیمی-ترین-تندیس-فردوسی-کجاست.html
3 mins ago - 9 hours ago - محل قدیمی ترین تندیس فردوسی کجاست؟ ... علاءالدوله نام خیابان فردوسی در تهران قدیم بوده و در گوشه شمال غربی میدان توپخانه، .

محل قدیمی ترین تندیس فردوسی کجاست؟

webpic.rozblog.com/محل-قدیمی-ترین-تندیس-فردوسی-کجاست/
9 hours ago - محل قدیمی ترین تندیس فردوسی کجاست؟ ... نکته جالب اين که «دکتر ابراهيم باستاني پاريزي» در کتابي به نام «شاهنامه آخرش خوش است» نام تک تک ...

تندیس‌های فردوسی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/تندیس‌های_فردوسی
Translate this page
Persian Wikipedia
این مقاله به معرفی تندیسهای فردوسی ساخته شده به وسیلهٔ هنرمندان تندیس‌ساز و ... نیم متر ساختهٔ رضا امیر یاراحمدی که در محل ساختمان جدید کتابخانه ملی ایران، نصب شده‌است. ... این ساختمان قدیمی که تندیس و سردیس بسیاری از مفاخر ایران را در خود جای داده ... شهر فریش هافن آلمان قرار بود در میدانی که به نام فردوسی نامگذاری شده نصب شود.

محل قدیمی ترین تندیس فردوسی کجاست؟ - esy.es

bestofday.esy.es/mytext/reader/text/201609250922171788
2 hours ago - محل قدیمی ترین تندیس فردوسی کجاست؟ وب پیک عکس بازیگران و هنرمندان. ... تنها با ثبت نام در بهترین های روز + صاحب وبلاگ در بهترین های روز ...


داستان مجسمه های فردوسی در ایران و جهان | پرتال فرهنگی فردوسی

ferdowsitoos.com/blog/.../داستان-مجسمه‎های-فردوسی-در-ایران-و-جه/Translate this page
Apr 30, 2014 - این مکان از قدیم به گل گشت فردوسی نیز معروف بوده است. ... در سر راه در یکى از میدانهاى کوچک ویلابورگز، محلّ زیبایى که به نام «فردوسى» موسوم است ..... از جمله معروف ترین مجسمه های استاد علی قهاری، مجسمه فردوسی ست که مقابل کاخ ...

راسته بازار فردوسي قلب تپنده اقتصاد، فرهنگ و تاريخ تهران

www.goldenbusinessmagazine.com/article/p11Translate this page
در عين حال منشاء و محل وقوع بسياري از حوادث در بزنگاه‌هاي تاريخ سياسي و تاريخ ... خیابان فردوسی با نام قدیمی خیابان علاءالدوله، در گذشته با درخت‌های سر به فلک کشیده¬ و ... از قدیمی¬ترین چرم¬فروشان منطقه، خزر چرم است كه در کنار سایر بزرگان این ...

داستان مجسمه های فردوسی در ایران و جهان - دکتر منصور رستگار فسائی

dr-rastegar.persianblog.ir/post/496/Translate this page
Mar 2, 2015 - این مکان از قدیم به گل گشت فردوسی نیز معروف بوده است‌. ... در سر راه در یکى از میدانهاى کوچک ویلابورگز، محلّ زیبایى که به نام "فردوسى" موسوم ...

معروف‌ترین مجسمه‌های ایران را چه کسی ساخته است؟ - ایسنا

www.isna.ir/.../معروف-ترین-مجسمه-های-ایران-را-چه-کسی-ساخته-استTranslate this page
Dec 11, 2013 - البته مجسمه‌ی نصب شده در میدان فردوسی تنها تندیس ساخته شده از این شاعر ایرانی ... در سال 1388 و با پیگیری اسناد ساخت این مجسمه محل نگه‌داری آن ... بر روی آن نام ابوعلی سینا و تاریخ تولد و وفات او به خط نستعلیق حک شده است. ... و از قدیمی‌ترین مجسمه‌هایی است که برای یادبود شخصیت‌های ملی ساخته و نصب شده است.

دانلود آهنگ جدید وفوق العاده و بسیار زیبای علی ارشدی به نام تو که دیدی

www.bestofday.ir/reader/text/201609251234101482Translate this page
5 hours ago - دانلود آهنگ جدید وفوق العاده و بسیار زیبای علی ارشدی به نام تو که دیدی .... دانلودرمان میوه ی ممنوعه اندروید محل قدیمیترین تندیس فردوسی کجاست متن ...

دانلود Like Parent - بهترین های روز ایران

www.bestofday.ir/reader/text/201606171451311503Translate this page
Jun 17, 2016 - دانلود آهنگ جدید حامد همایون (حامد محمود زاده) به نام آدم برفی 0 .... دانلودرمان میوه ی ممنوعه اندروید محل قدیمیترین تندیس فردوسی کجاست متن اهنگ از بچگی ...

دانلود آهنگ جدید معین به نام دلسپرده - بهترین های روز ایران

www.bestofday.ir/reader/text/201609251339131851Translate this page
4 hours ago - دانلود آهنگ جدید معین به نام دلسپرده دانلود با لینک مستقیم و کیفیت ۳۲۰ ... دانلودرمان میوه ی ممنوعه اندروید محل قدیمیترین تندیس فردوسی کجاست ...

دانلود آهنگ شاد جدید فرهاد جهانی و فرشاد فارسی به نام ردو بدل

www.bestofday.ir/reader/text/201609251303145432Translate this page
5 hours ago - دانلود آهنگ شاد جدید فرهاد جهانی و فرشاد فارسی به نام ردو بدل هپی سانگ ... دانلودرمان میوه ی ممنوعه اندروید محل قدیمیترین تندیس فردوسی کجاست متن ...

دانلود آهنگ جدید حامد همایون (حامد محمود زاده) به نام آدم برفی

www.bestofday.ir/reader/text/201609251308161100Translate this page
5 hours ago - دانلود آهنگ جدید حامد همایون (حامد محمود زاده) به نام آدم برفی هپی سانگ ... دانلودرمان میوه ی ممنوعه اندروید محل قدیمیترین تندیس فردوسی کجاست متن اهنگ ...

دانلود آهنگ جدید حامد همایون (حامد محمود زاده) به نام گل مینا

www.bestofday.ir/reader/text/201609251329093804Translate this page
5 hours ago - دانلود آهنگ جدید حامد همایون (حامد محمود زاده) به نام گل مینا هپی سانگ | سایت ... دانلودرمان میوه ی ممنوعه اندروید محل قدیمیترین تندیس فردوسی کجاست متن ...

دانلود آهنگ جدید مسعود امامی به نام پاییز اینجاست - بهترین های روز ایران

www.bestofday.ir/reader/text/201609241247114541Translate this page
1 day ago - دانلود آهنگ جدید مسعود امامی به نام پاییز اینجاست هپی سانگ | سایت آهنگ ... دانلودرمان میوه ی ممنوعه اندروید محل قدیمیترین تندیس فردوسی کجاست متن ...

دانلود آهنگ شاد جدید بهداد کریمی منش به نام خدا کنه - بهترین های روز ایران

www.bestofday.ir/reader/text/201609251302083525Translate this page
5 hours ago - دانلود آهنگ شاد جدید بهداد کریمی منش به نام خدا کنه هپی سانگ | سایت آهنگ ... دانلودرمان میوه ی ممنوعه اندروید محل قدیمیترین تندیس فردوسی کجاست متن ...

دانلود آهنگ علی نظرپور به نام عطر قدیمی - بهترین های روز ایران

www.bestofday.ir/reader/text/201609251201096412Translate this page
5 hours ago - 20 hours ago - دانلود آهنگ جدید علی نظرپور بنام عطر قدیمی با ... مرا به محل قدیمی تر ین تندیس فردوسی قدیمی ترین تندیس فردوسی کجاست دانلود ...

دانلود آهنگ جدید رضایا به نام باید صبر کرد - بهترین های روز ایران

www.bestofday.ir/reader/text/201609241302098502Translate this page
1 day ago - دانلود آهنگ جدید رضایا به نام باید صبر کرد هپی سانگ | سایت آهنگ شاد | آهنگ ... دانلودرمان میوه ی ممنوعه اندروید محل قدیمیترین تندیس فردوسی کجاست ...

دانلود آهنگ جدید مرتضی اشرفی به نام راحت باش - بهترین های روز ایران

www.bestofday.ir/reader/text/201609251115125451Translate this page
7 hours ago - دانلود آهنگ جدید مرتضی اشرفی به نام راحت باش هپی سانگ | سایت آهنگ شاد ... بیس ایرانسل با لینک هک شده محل قدیمی ترین تندیس فردوسی کجاست؟

حذف مجسمه فردوسی در سلماس به فضای مجازی کشیده شد - عصر ایران

www.asriran.com › صفحه نخستاجتماعیTranslate this page
Feb 22, 2015 - دامنه خبر و حذف تندیس فردوسی به سرعت به نشریات و رسانه های خارجی نیز ... یافته و نمادی که یادآور انقلاب باشد در ماه های آینده در این محل نصب می شود. ... نام فردوسی را از سطح شهر حذف نکرده بلکه نام بزرگترین و عمده ترین خیابان است.
Missing: قدیمی

لیست موزه های تهران - Anobanini

www.anobanini.ir/menu/museum.phpTranslate this page
مجموعه کاخ گلستان، یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران محل اقامت شاهان سلسله .... قديمي‌ترين شيشه‌ها لوله‌هاي شيشه‌اي به نام سيلندر شيشه است كه از معبد چغازنبيل كشف شده است و مربوط به هزاره دوم قبل از ميلاد است‌. .... آدرس : خيابان فردوسي ..... استاد صبا، دارد كه شامل مجموعه تنديس‌هاي مومي و لباس‌هاي محلي و سنتي ايران قديم است‌.

کرمانشـاه(مناطق دیدنی و توریستی ایران)

kermanshahan20.blogfa.com/Translate this page
کوه پرو و غار پرو عمیق ترین غار جهان در شمال کلانشهرکرمانشـاه- ..... سراب قنبر در جنوب شهر کرمانشـاه و در نزدیکی محله ی فردوسی و کسری قرار دارد. ..... چندی بعد با تلاش‌های اسماعیل ططری و با تصویب قانونی نام شهر به نام قدیمی خود تغییر یافت.

آرش نورآقایی | سایت شخصی » آرشیو » 5- رُم، فلورانس، ونیز

nooraghayee.com/1390/04/arash/5-رُم،-فلورانس،-ونیز/Translate this page
Jul 8, 2011 - این مجسمه ی فردوسی همچون مجسمه ی فردوسی در تهران توسط ابوالحسن صدیقی ... در سر راه در یکى از میدان هاى کوچک ویلا بورگز، محلّ زیبایى که به نام ... هر روز در این کافه که قدیمی ترین کافه ی ونیز با قدمت ۳۰۰ ساله است موسیقی زنده پخش می شود. .... از معروف‌ترین تندیس‌های شبیه‌سازی شده داوود، می‌توان به مجسمه داوود در ...

آبان 1391 - مشهد شهر ترین ها - blogfa.com

mashhadtarin.blogfa.com/1391/08Translate this page
و نیز می توان از تندیسهای فردوسی در دانشگاه آکسفورد انگلستان شهر فردریش هافن آلمان شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان و شهر سارایه وو پایتخت بوسنی و هرزگوین نام ... به دوران پارینه سنگی قدیم (Old Paleolithic) بوده و در حقیقت قدیمی ترین نشانه ...

شهرداری سلماس تندیس فردوسی را به محل سابقش بازمی‌گرداند

iranianuk.com/.../شهرداری-سلماس-تندیس-فردوسی-را-به-محل-سابق...Translate this page
Feb 26, 2015 - شهرداری سلماس با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که به زودی مجسمه فردوسی را ... تغییر نام میدان فردوسی به میدان انقلاب و برداشتن تندیس فردوسی "باعث .... ناراحتی من از اینه که خودتون میدونید مهربانترین و دلسوزترین و بامعرفت ترین مردم ایران ..... +205تصاویری دیدنی از آبادان قدیم · +201گشت و گذاری در ایران قبل از ...

بگو چي مي خواي ، بگم كجا بري ! ( تهران ) - کلوب های نی نی سایت

old.ninisite.com › ... › بایگانیTranslate this page
Jul 22, 2012 - آدرس : تهران ، ميدان تجريش- ابتداي خيابان جعفري - مركز خريد تنديس .... بازار بزرگ ، نزديك ميدان امام خميني ( توپخانه قديم ) تهران است و ميتوانيد با مترو ... بزرگ ترين ايراد پاساژ كويتي ها اين است كه به جز در چند مورد معدود، چيزي به عنوان .... به دست آقا محمد خان قاجار به آنجا منتقل شدند اين نام را براي آنجا انتخاب كردند.

سخن پیامبر اسلام (ص) درباره ی شخصی به نام «ذوالقرنین» - پارسیان دژ

parsiandej.ir › ایران باستانTranslate this page
آنان گفتند: «ای ذوالقرنین، قومی به نام یأجوج و مأجوج در این سرزمین و پشت این کوه ... پس بهتر است خودتان را خسته نکرده و تصاویر زیر را که تندیس در تصاویر چند سال ... جنگجو و غارتگر بوده اند و در دوردست ترین نقاط شمال آسیا زندگی می کردند. ... و در اعصار قدیم امت بزرگى بودند كه مدتى به طرف چین حمله ور مى شدند و مدتى از طریق ...

خبرگزاری میراث فرهنگی - کرمانشاه؛ گام زدن بر پهنه تاریخ ایران + عکس

www.chn.ir/NSite/FullStory/?Id=104032Translate this page
Apr 13, 2013 - از نام های قدیم کرمانشاه، نیشابی و آلی پی بوده است و در کتیبه های باستانی از ... در کوه های بیستون قرار دارد و به گواه تاریخ از قدیمی ترین سکونتگاه های بشر است. ... داریوش اول بر گئومات است، پلکان صیقلی اطراف دیوار نگاره محل رفت و آمد ... بر اساس افسانه ای که در شاهنامه فردوسی نقل شده، فرهاد عاشق، بخشی از کوه ...

دسته بندي: اخبار,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

مطالب تصادفي

مطالب پربازديد