close
متخصص ارتودنسی
خاقانی شروانی بیشترین اشعار را در کدام قالب سروده است

نیومیهن

خاقانی شروانی بیشترین اشعار را در کدام قالب سروده است
امروز پنجشنبه 06 اردیبهشت 1397
تبليغات تبليغات

خاقانی شروانی بیشترین اشعار را در کدام قالب سروده است

خاقانی شروانی بیشترین اشعار را در کدام قالب سروده است

 

اشعار خاقانی شروانی,خاقانی شروانی در کدام قالب شعر سروده,خاقانی شروانی بیشترین اشعار را در کدام قالب سروده,خاقانی شروانی در چه قالبی شعر سروده,قالب اشعار خاقانی شروانی چیست , کدام قالب شعر خاقانی شروانی است,یشترین اشعار خاقانی شروانی در کدام قالب سروده,نام قالب اشعار خاقانی شروانی,قالب اشعار خاقانی شروانی چه نام دارد,

 

 

خاقانی شروانی بیشترین اشعار را در کدام قالب سروده

خاقانی شروانی بیشترین اشعار را در کدام قالب سروده

 


افضل‌الدّین بدیل بن علی خاقانی شروانی، متخلّص به خاقانی از جملهٔ نامدارترین شاعران ایرانی و بزرگ‌ترین قصیده‌سرایان تاریخ شعر و ادب فارسی به‌شمار می‌آید. از القاب مهم وی حَسّان العجم است. آرامگاه وی واقع در شهر تبریز ایران است

بیوگرافی
افضل‌الدین بدیل بن علی خاقانی حقایقی شَروانی در سال ۵۲۰ (قمری) در شهر شَروان به دنیا آمد. تاریخ تولد او از اشاره‌های موجود در دیوان به دست آمده است. پدرش نجیب‌الدین علی مروی درودگر بود. مادر او مسیحی نسطوری بود که به اسلام گرویده بود. عمویش کافی‌الدین عمر طبیب و فیلسوف بود و خاقانی تا بیست و پنج سالگی در سایهٔ حمایت او بود و در نزد او انواع علوم ادبی و حکمی را فرا گرفت.

چندی نیز در خدمت ابوالعلاء گنجه‌ای شاعر بزرگ معاصر خود که در دستگاه شروانشاهان به سر می‌برد، کسب فنون شاعری کرد. پس از آنکه ابوالعلاء وی را بخدمت خاقان منوچهر شروانشاه معرفی کرد لقب «خاقانی» بر او نهاد. از ان پس خاقانی نزدیک به چهل سال وابسته به دربار شروانشاهان و در خدمت منوچهر شروانشاه، و پسر و جانشین او اخستان شروانشاه بود.

در حدود سال ۵۵۰ به امید دیدار استادان خراسان و دربارهای مشرق روی به عراق نهاد و تا ری رفت. در آنجا بیمار شد، و والی ری او را از ادامه سفر بازداشت و خاقانی مجبور به بازگشت به «حبسگاه شروان» گشت. پس از مدتی توقف در شروان به قصد حج و دیدن امرای عراقین از شروانشاه اجازهٔ سفر گرفت و در زیارت مکه و مدینه چندین قصیده سرود. در حدود سال ۵۵۱ یا ۵۵۲ سرگرم سرودن مثنوی تحفةالعراقین بود. در راه سفر به بغداد، از ایوان مدائن گذر کرد و قصیدهٔ غرای خود را دربارهٔ آن ساخت.

در بازگشت به شروان باز خاقانی به دربار شروانشاه پیوست. لیکن میان او و شروانشاه به علت نامعلومی کدورت ایجاد شد، و آنچنانکه از قصیده‌های حبسیه که در دیوانش ثبت است برمی‌آید یک سالی را در حبس گذراند.

بعد از چندی در حدود سال ۵۶۹ قمری به سفر حج رفت و بعد از بازگشت به شروان در سال ۵۷۱ فرزند بیست سالهٔ خود رشیدالدین را از دست داد و بعد از آن مصیبت مرگ همسر و مصائب دیگر بر او وارد شد. از آن پس میل به عزلت یافت و خدمت دربار شروانشاهان کناره گرفت. در اواخر عمر در تبریز به سر می‌برد و در همان شهر درگذشت و در مقبرةالشعرا در محله سرخاب تبریز مدفون شد. سال وفات او را ۵۹۵ و هم ۵۸۲ نوشته‌اند.

 

 

 

خاقانی شروانی، شاعر فضل فروش - مهمترین اخبار ایران و جهان

vista.ir/article/.../خاقانی-شروانی،-شاعر-فضل-فروش
افضل الدین ابراهیم بن علی خاقانی حقایقی شروانی از شاعران بزرگ قرن ششم و از ... البته این بدان معنا نیست که خاقانی تنها در این قالب شعری دست به سرایش سخن یازیده، ... اشعار زیر که به توسط خاقانی سروده شده است را می توان به منزله گواه و مصداقی بر ..... سلطانی فر و صالحی امیری قطعی است/ دانش آشتیانی باید تلاش بیشتری
خاقانی شروانی و سعدی شیرازی در قصاید خود از روش تجدید مطلع سود برده اند. ... غزل از قرن ششم پدید آمده و تا امروز از قالب های رایج شعر فارسی است . .... استفاده از احادیث و آیات قرآنی و نیز اشعار عربی درمیان شاعران این دوره رواج بیشتری یافت.
در اﯾﻦ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺑﻪ اﺳﺘﺨﺮاج ﺑﺨﺸﯽ از اﯾﻦ ﮐﺎرﮐﺮدﻫﺎ در ﻗﺼﺎﯾﺪ ﺳﺘﺎﯾﺸﯽ ﺧﺎﻗﺎﻧﯽ ﺧﻮاﻫﯿﻢ. ﭘﺮداﺧﺖ ودر آن ... ﺗﻮان وﻣﻬﺎرت ﺑﯿﺸﺘﺮي در. ﺳﺮودن ﺷﻌﺮ ﮐﺴﺐ ... ﺑﺮاي ﻧﻮع ﺳﺘﺎﯾﺸﯽ ﺷﻌﺮ،در ﺑﯿﻦ ﻗﺎﻟﺒﻬﺎي ﺷﻌﺮي زﺑﺎن ﻓﺎرﺳﯽ ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﻗﺎﻟﺐ ﻗﺼﯿﺪه اﺳﺖ؛ در اﯾﻦ ﻗﺎﻟﺐ. ﺷﺎﻋﺮ اﺑﺘﺪا ﺑﺎ .... اﺳﺖ. »(. ﮐﻨﺪﻟﯽ ﻫﺮﯾﭽﯽ، ﺧﺎﻗﺎﻧﯽ ﺷﺮواﻧﯽ ﺣﯿﺎت، زﻣﺎن و ﻣﺤﯿﻂ او، ص. ) ...
Jan 5, 2012 - خاقانی در قرن ششم می زیسته ، پدرش مردی مسلمان و مادرش زنی مسیحی بوده ، و ... و پسرش از ملزمان دربار بوده، نام اصلی او افصل الدین بدیل بن علی شروانی است. ... از مهمترین آثار خاقانی تحفه العراقین است ،که در قالب مثنوی سروده شده، و ...
Translate this page
Persian Wikipedia
تفاوت قصیده با قالبِ غزل در تعداد ابیات و موضوع شعر است. کمی یا زیادیِ .... استفاده کند. خاقانی شروانی و سعدی شیرازی در قصاید خود از روش تجدید مطلع بهره برده‌اند.
Translate this page
Fars News Agency
Sep 18, 2013 - نیم سکه, قیمت (ریال):, ۵,۴۹۹,۳۹۵, تغییر: ۰(۰.۰۰%), کمترین: ۵,۴۹۹,۳۹۵, بیشتری: ۵,۴۹۹,۳۹۵ ..... استاد شهریار در شعر و ادب معاصر آذربایجان از جمله این فرزانگان است که ... شاعران بزرگی چون نظامی گنجوی، خاقانی شروانی، مولوی، صائب تبریزی و. ..... پر واضح است که قالب قصیده و مثنوی بیش از ظرف غزل، مجال انعکاس ...
by غنی‌پور ملکشاه - ‎2013
در تحلیل شعر هر شاعری، ساخت‌های گوناگونی را می‌توان اختیار کرد و دورنمایه‌ها و عناصر ... است. شاعر شاید از همین روست که در قالب الفاظی اندک، چند معنا را به مخاطب انتقال می‌دهد. ... (سجّادی، 1351: 99) خاقانی از شاعرانی که از نظر تعداد، بیشترین ایهام را ساخته است. ... خاقانی شروانی نیز از این گونة ایهام استفاده کرده و در بیتی گفته است:.

[PDF]The stylistic influence of Badr chachi on Khaghani - Sid

www.sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/28913942802.pdf
خاقانی. شروانی نام برد،که. به داشتن سبک وطرز بیان خاص. شهرت دار. د. به. همین. دلیل، .... قالب. این محور،تشکیل دهندة زمینة. موسیقیایی شعر است،که به اصطالح موسیقی بیرونی. )اوزان .... و بحر مضارع مثمن اخرب،با پنو مورد،بیشترین اشتراک وزنی را.

[PDF]Archive of SID

www.sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/28913932409.pdf

دسته بندي: اخبار,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

مطالب تصادفي

مطالب پربازديد