close
متخصص ارتودنسی
تب تیفوئید نام دیگر کدام بیماری است- نیومیهن

نیومیهن

تب تیفوئید نام دیگر کدام بیماری است- نیومیهن
امروز دوشنبه 03 اردیبهشت 1397
تبليغات تبليغات

تب تیفوئید نام دیگر کدام بیماری است

 

تب تیفوئید نام دیگر کدام بیماری است

 

 

حصبه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حصبه
Rose spots on the chest of a patient with typhoid fever due to the bacterium سالمونلا typhi
آی‌سی‌دی-۱۰A01.0
آی‌سی‌دی-۹002
دادگان بیماری‌ها۲۷۸۲۹
مدلاین پلاس001332
ای‌مدیسینoph/686 med/2331
سمپD014435

حَصْبه (نام‌های دیگر:[۱] تب روده، تب تیفوئید، مطبقه) یک بیماری عفونی است، که در اثر باکتری تایفوید فیور (انگلیسی: Typhoid fever) ایجاد می‌شود، این بیماری واگیردار بوده و از طریق آب و غذای آلوده گسترش می‌یابد و معمولاً با تب بالا، اسهال، بی‌اشتهایی و سردرد بروز می‌کند.

میکروب حصبه در آبهای گل آلود تا یکماه و در یخ تا ۳ ماه زنده می‌ماند، در اثر گرمای ۶۰ تا ۱۰۰ درجه از میان می‌رود و بخصوص نور آفتاب به سرعت سبب انهدام میکروب می‌شود. در برابر خشکی هم تا دو ماه مقاومت دارد.

حصبه ممکن است به شکل تک‌گیر یا همه‌گیر درآید در فصل پائیز و تابستان بیشتر بصورت همه گیر در می‌آید، این همه گیری بخصوص در اجتماعات مانند سربازخانه‌ها و مدارس دیده می‌شود. این بیماری در ایران در تمام فصول فراوان است ولی در تابستان و پائیز بیشتر است.

در زمان جنگ که تمام این شرایط موجود است شیوع این بیماری چشمگیر است. افراد تازه‌وارد که به مناطق آلوده وارد می‌شوند بیشتر از افراد بومی مبتلا می‌گردند، کم شدن ترشح اسید معده هم در آلودگی مؤثر است زیرا اسید معده خاصیت میکروب‌کشی دارد.

محتویات

 • ۱ همه‌گیرشناسی
 • ۲ راه‌های سرایت بیماری
 • ۳ نشانه‌های ابتلا
 • ۴ مشخصات بیماری
 • ۵ عوارض حصبه
 • ۶ تشخیص آزمایشگاهی
 • ۷ جلوگیری و درمان
 • ۸ درمان
 • ۹ پیشگیری
 • ۱۰ پانویس

همه‌گیرشناسی

 
شیوع تب تیفویید در سال ۲۰۰۶

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۷، تعداد افراد مبتلا به تب تیفوئید بین ۱۶ تا ۳۳ میلیون نفر می‌باشد، و سالانه بین ۵۰۰٬۰۰۰ تا ۶۰۰٬۰۰۰ تن از این بیماری تلف می‌شوند.

انتقال این بیماری از طریق جذب غذا یا آب آلوده به مدفوع فردی بیمار یا سالم ولی ناقل صورت می‌گیرد. تب تیفوئید در کشورهای پیشرفته بسیار نادر است. شیوع آن در آسیای جنوب شرقی، آسیای مرکزی و جنوب آفریقا بیش‌تر است.

راه‌های سرایت بیماری

میکروب بیماری تیفوئید از راه دهان وارد دستگاه گوارش شده و از آنجا به سایر نقاط بدن می‌رسد و نشانه‌های بیماری را پدیدار می‌سازد، میکروب باسیل از راه مدفوع به خارج راه می‌یابد مدفوع و صفرا در دوران استقرار بیماری آلوده می‌باشند. گاهی در ادرار و استفراغ بیماران نیز باسیل وجود دارد. بیشتر بیماران در دوران نقاهت هم عامل انتشار میکروب بشمار می‌روند.

 • سرایت مستقیم: پرستاران و مراقبان بیماران از راه دستهای خود آلوده می‌گردند. آنهائی که لگن بیمار را برمی‌دارند و یا لباس و ملحفه‌های وی را عوض می‌کنند و در معرض آلودگی مستقیم قرار دارند؛ بنابراین اگر کمال نظافت بعد از تماس با مریض رعایت شود آلودگی ناچیز خواهد شد. برخی از پزشکان حصبه را بیماری دستهای کثیف نامیده‌اند.
 • سرایت غیرمستقیم: آب - بهترین منبع آلودگی را تشکیل می‌دهد و این مطلب درآلودگی‌های لوله‌های آب یک محله یا یک قنات و آلوده کردن تعداد زیادی از افراد با ثبات می‌رسد، گذشته از آب، مواد غذائی، شیر و سبزیجات و نرم تنان دریایی (صدفهاو میگوها و...) نیز ممکن است توسط آب آلوده گردند.
 • پیش از این یخ غیربهداشتی یک عامل انتقال بیماری در ایران به‌شمار می‌رفت.
 • آلودگی شیر، پنیر تازه توسط آب آلوده یا دستهای آلوده دیده شده‌است.
 • سبزیجات، سبزیجاتی را که با کود انسانی می‌کارند احتمال آلودگی آن زیاد است.
 • نرم‌تنان دریائی و صدف‌ها و میگو غیره یکی از منابع آلودگی در کشورهای اروپایی به‌شمار می‌آیند. صدفهائی که در مسیر پساب و رودخانه‌های کثیف قرار می‌گیرند آلوده می‌شوند.
 • مگس هم عامل مهمی در پخش بیماری است.
 • در آزمایشگاهها افرادی که با کشت و مطالعات این میکروبها سروکار دارند ممکن است تصادفاً آلوده گردند، پزشکان بخش‌های عفونی هم بدلایل بالا بیشتر در معرض آلودگی می‌باشند.
 • پودر گوشت، تخم مرغ و سایر مواد غذائی هم ممکن است عامل سرایت بیماری باشند.

نشانه‌های ابتلا

بیماری به آرامی شروع می‌شود: تب مختصر، خستگی، سرگیجه، کوفتگی، خواب مختل، دهان تلخ و یبوست. بتدریج این علائم شدت می‌یابد، بعلاوه سردرد شدید، درد پیشانی بوجود می‌آید، درد کمر و گردن و بیحالی عارض می‌شود، شکم نفخ پیدا کرده کمی دردناک می‌شود مخصوصاً در پهلوی راست و پائین شکم درد محسوس می‌باشد یا بجای یبوست اسهال فرا می‌رسد.

طحال بزرگ می‌شود گاهی خون دماغ وجود دارد. بسیاری از بیماران در چند روز اول بیماری سرفه کرده و نشانه‌های یک برونشیت حاد را دارند. صبحها تب کم بوده و شبها بالا می‌رود تا اینکه در ظرف ۴ تا ۵ روز تب به ۴۱ درجه می‌رسد، نبض نسبت به تب کندتر می‌باشد.

۵ تا ۸ روز علائم شدت می‌یابد یعنی استقرار بیماری فرا می‌رسد بیمار در رختخواب خود بیحرکت می‌افتد و نسبت به اطرافیان بی اعتنا می‌باشد و یا اینکه در بیحالی و کوفتگی عمیقی غوطه ور می‌باشد گاهی هذیان و بی خوابی وجود دارد، بیمار اشیاء مبهمی را در هوا جستجو می‌کند، عطش زیاد دارد لبها و زبان خشک است، اشتها کم است نفخ شکم زیاد و در لمس پهلوی راست و پائین شکم درد وجود دارد. در حصبه سخت، اسهال آبکی وجود دارد. تب دائماً در ۴۰ درجه سانتیگراد باقی‌مانده، صبح و شب کمی با هم اختلاف دارد یعنی صبحها کمتر و شبها زیادتر است.

مشخصات بیماری

پس از آن که باکتری‌های سالمونلا تیفی وارد دستگاه گوارش شدند، دیوارهٔ روده را سوراخ می‌کنند، و آن‌گاه، توسط ماکروفاژها بلعیده می‌شوند (فاگوسیتوز). در این میان، ساختار این باکتری‌ها جهش یافته و دربرابر آنزیم‌های ماکروفاژها مقاومت پیدا می‌کنند. به این ترتیب، این باکتری‌ها درون ماکروفاژها باقی می‌مانند و توسط دستگاه لنفاوی درون ماکروفاژها تکثیر یافته و در سیستم رتیکولوآندوتلیال (شامل غدد لنفاوی و سلول‌های طحال و کبد)، و سپس در سراسر بدن پخش می‌شوند.

دورهٔ نهفتگی آن حدود یک هفته‌است. روند بیماری تب تیفوئید به طور معمول به ۴ دوره تقسیم می‌شود که هر کدام از آن‌ها حدود یک هفته طول می‌کشد. در هفتهٔ اول بیماری دمای بدن فرد اندکی افزایش پیدا می‌کند، و او دچار سردرد، برادی کاردی نسبی (نامناسب با تب)، و در برخی موارد خونریزی بینی و درد شکم می‌شود. در این مدت تعداد گلبول‌های سفید خون وی کاهش می‌یابند. سپتیسمی (ورود باکتری به خون) در این مرحله رخ می‌دهد.

 
ظاهرشدن کهیرهایی قرمزرنگ بر روی قفسهٔ سینه و شکم یکی از علایم تب تیفویید می‌باشد.

در هفتهٔ دوم بیماری، فرد دچار تبی حدود ۴۰ درجه سانتی‌گراد، همراه با تعرق ولی بدون افزایش تعداد نبض می‌شود. این تب می‌تواند موجب هذیان نیز شود. در برخی از بیماران (حدود یک‌سوم آنان)، کهیرهایی قرمزرنگ بر روی پوست شکم یا قفسهٔ سینه ظاهر می‌شوند. درد یا ورم شکم، اسهال (و در برخی افراد یبوست) و بزرگ شدن طحال (اسپلنومگالی) از دیگر علایم این دوره هستند.

در هفتهٔ سوم، تب هم‌چنان بالا می‌ماند، و فرد می‌تواند دچار خونریزی در روده شود. از بین بردن باکتری‌های سالمونلا تیفی موجب آزاد شدن اندوتوکسین آن‌ها می‌شود. این ماده گاهی موجب سوراخ شدن دیواره‌های روده و خونریزی و در مواردی پری تونیت و حتی سپتی سمی شده، که موارد فوق می‌توانند مرگ‌آور باشند (احتمال آن حدود ۳۰٪ می‌باشد). خستگی و اغتشاش ذهنی از دیگر علایم این دوره می‌باشند. مواردی از کوله سیستیت، آبسه‌های متاستاتیک، و انسفالیت نیز در این فاز دیده شده‌اند. احتمال تب در روزهای آخر هفته قدری کاهش می‌بابد.

در مرحلهٔ چهارم، تب به آهستگی کاهش می‌یابد، و سایر علایم بیماری ناپدید می‌شوند.

عوارض حصبه

بسیار متعدد است - خونریزی روده، سوراخ شدن روده‌ها، ورم آپاندیس، ورم کیسه صفرا، یرقان، ورم غده بناگوشی عوارض دیگر از قبیل نارسائی قلبی، عارضه استخوانی، تنفسی، ادراری، پوستی، ورم بیضه، مننژیت، آماس کلیه‌ها (پیلونفریت) و پستان‌ها و تورم مفصلی ملاحظه می‌شود.

تشخیص آزمایشگاهی

آزمایشهائی که از نظر تشخیص تیفوئید مورد استفاده قرار می‌گیرد بترتیب اهمیت عبارتند از: کشت خون، کشت ادرار و خلط، کشت مغز استخوان و آزمایشهای سرمی (ویدال فلیکس)؛ کشت مدفوع (در کشور ما که بیماری بومی است کشت مثبت مدفوع را باید با آزمایش‌های دیگر تکمیل کرد).

جلوگیری و درمان

تشخیص این بیماری معمولاً از طریق آزمایش ویدال انجام می‌گیرد که آزمایش فوق در صورت وجود آنتی بادی ضد آنتی ژن‌های سطحی (آنتی ژن O) یا آنتی ژن‌های فلاژل (آنتی ژن H) مثبت می‌شود.

 
محیط زیست غیر بهداشتی در جزیرهٔ موریس موجب شیوع تب تیفویید در سال ۱۹۸۰ شد.

درمان تب تیفویید پس از کنترل عوارض بیماری و پایدار شدن علائم حیاتی با استفاده از آنتی‌بیوتیک (قبلاً کلرامفنیکل و امروزه فلوئوروکوئینولون یا سفتریاکسون) صورت می‌گیرد. از اقداماتی که به منظور پیشگیری بیماری انجام می‌گیرند می‌توان رعایت بهداشت فردی و عمومی را نام برد. عدم آشامیدن آب‌های ناسالم در مناطقی که بیماری در آن شایع است یکی دیگر از راه‌های پیشگیری می‌باشد.

به علاوه، واکسن تب تیفوئید نیز در جلوگیری از ابتلا به آن مفید است.

درمان

 • رژیم غذائی و الکترولیت: باید به بیماران مقادیر کافی مایع رسانده شود و برای این منظور تشویق بیماران به نوشیدن مایعات زیاد لازم است. توجه به تعادل آب و الکترولیت هنوز مهمترین و فوری‌ترین اقدام است.
 • درمان با آنتی بیوتیکها با توصیه پزشک که معمولاً کینولونها یا سفالوسپورین‌ها هستند.

پیشگیری

تیفوئید حاد بصورت همه گیر و تک گیر بروز می‌کند و بیشتر اوقات مسئول آنها ناقلان سالم یا بیماران می‌باشند. این بیماری مخصوص انسان است و دو نوع پیشگیری را ایجاب می‌کند: ۱ - پیش گیری دسته جمعی ۲ - پیش گیری انفرادی

در پیش گیری دسته جمعی می‌باید بیماران و حاملان سالم را مشخص کرده و آنها را معالجه نمود و خاستگاه سرایت را از بین برد.

در پیش گیری انفرادی باید افرادیکه در معرض آلودگی به بیماری هستند ایمنی بخشید و آنهم بوسیله واکسیناسیون امکان‌پذیر است؛ ولی باید دانست که هر دو این وسائل برای جلوگیری از تیفوئید ضرورت دارند و یکی بدون دیگری امکان‌پذیر نیست.

پیشگیری دسته جمعی: در پیش گیری دسته جمعی پزشک معالج و اداره بهداشت وظیفه عمده‌ای دارند: پزشک معالج باید هر چه زودتر بیماری را تشخیص داده و نوع آن را بمراکز بهداری گزارش دهد، بعلاوه در جریان ناخوشی به اطرافیان مریض طرز سرایت وگندزدائی ادرار و مدفوع را بیاموزد. همچنین ملحفه و لباس زیر و یا وسائل دیگر آلوده بیمار را بهتر است با آب ژاول و جوشاندن و بخار آب و غیره گندزدایی کنیم، بعد از بهبود بیماری می‌باید گندزدائی نهائی انجام شود. در صورت امکان بهتر است پزشک معالج خاستگاه سرایت را جستجو کند. بعلاوه مراقبت و بازرسی دقیق مواد خوراکی، صدفها، شیر، آب، مشروبات غیرالکلی و غیره، این مواد را چه از نظر تهیه و توزیع و فروش باید تحت کنترل دقیق قرار داد، تهیه آب آشامیدنی و فاضلاب هم در پیشگیری بسیار مهم است. غدغن کردن کاربرد کود انسانی در سبزیکاری، از بین بردن مگس در نقاط آلوده و آموختن بهداشت عمومی بمردم ارکان پیشگیری دسته جمعی را تشکیل می‌دهد.

 

 

تب تیفوئید نام دیگر کدام بیماری است

تب تیفوئید نام دیگر کدام بیماری است

 

حصبه (تب تیفوئید) یک بیماری عفونی است، که در اثر باکتری تایفوید فیور ایجاد می‌شود، این بیماری واگیردار بوده و از طریق آب و غذای آلوده گسترش می‌یابد و معمولاً با تب بالا، اسهال، بی‌اشتهایی و سردرد بروز می‌کند.

میکروب حصبه در آبهای گل آلود تا یکماه و در یخ تا ۳ ماه زنده می‌ماند، در اثر گرمای ۶۰ تا ۱۰۰ درجه از میان می‌رود و بخصوص نور آفتاب به سرعت سبب انهدام میکروب می‌شود. در برابر خشکی هم تا دو ماه مقاومت دارد.

حصبه ممکن است به شکل تک‌گیر یا همه‌گیر درآید در فصل پائیز و تابستان بیشتر بصورت همه گیر در می‌آید، این همه گیری بخصوص در اجتماعات مانند سربازخانه‌ها و مدارس دیده می‌شود. این بیماری در ایران در تمام فصول فراوان است ولی در تابستان و پائیز بیشتر است.

در زمان جنگ که تمام این شرایط موجود است شیوع این بیماری چشمگیر است. افراد تازه‌وارد که به مناطق آلوده وارد می‌شوند بیشتر از افراد بومی مبتلا می‌گردند، کم شدن ترشح اسید معده هم در آلودگی مؤثر است زیرا اسید معده خاصیت میکروب‌کشی دارد.

 

 

 
 

 

 
حَصْبه (نام‌های دیگر: تب روده، تب تیفوئید، مطبقه) یک بیماری عفونی است، که در اثر ... در زمان جنگ که تمام این شرایط موجود است شیوع این بیماری چشمگیر است. .... منظور پیشگیری بیماری انجام می‌گیرند می‌توان رعایت بهداشت فردی و عمومی را نام برد.

تب تیفوئید نام دیگر کدام بیماری است | حصبه :: سایت فان

site-fun.blog.ir/.../تب-تیفویید-نام-دیگر-کدام-بیمار...
برچسپ ها :تب تیفوئید,تب تیفوئید نام دیگر کدام بیماری است,نام دیگر کدام بیماری تب تیفوئید است,تب تیفوئید نام دیگر چه بیماری است,نام دیگر بیماری تب ...
تب شبه تیفوئید دارای علائم و نشانه های مشابه ولی خفیف تر از تب تیفویید می باشد. ... یک باکتری دیگر به نام سالمونلا پاراتیفی است که عامل بیماری تب شبه ...

حصبه و علل ایجاد و درمان آن - بیتوته

www.beytoote.com/.../typhoid-causes1-treatment.html
شایع ‌ترین علامت بیماری حصبه، تب مداوم است وبهترین راه تشخیص آن، کشت خون می ... وارد بدن می ‌شود (دهانی- مدفوعی) و چنان چه مدفوع بیمار توسط فرد دیگری به صورت ... این آنتی‌بیوتیک‌ ها بیمار بهبودی کامل پیدا نمی‌کند، لذا از داروی جدیدی به نام ...

معرفی بیماری حصبه - آسمونی

www.asemooni.com › سلامتبیماری و درمان
بیماری حصبه یا تیفوئید که به تب روده هم معروف است یک عفونت باکتریایی دستگاه ... می گردند یک بیماری حاد است که عامل آن باکتری به نام سالمونلاتیفی می باشد. ... اسهال و استفراغ است که میزان آن بستگی به شدت بیماری دارد دیگر علائم حصبه ...

علل تب حصبه و علائم آن - مجله پزشکی دکتر سلام

www.hidoctor.ir/13951_علل-تب-حصبه-و-علائم-آن.ht...
Jan 25, 2014 - علل تب حصبه و علائم آن,:تب تیفوئید یک بیماری حاد همراه با تب ناشی از باکتری های ... یا تب تیفویید، یک بیماری عفونی است و در اثر میکروارگانیسمی به ‌نام سالمونلا ایجاد می ‌شود. ... خستگی و کوفتگی هم از دیگر علایم است.

حصبه، یا تب روده

www.hawzah.net/fa/Magazine/.../حصبه-یا-تب-روده
حصبه بیماری عفونی شدیدی است که میکرب آن از راه دهان، وارد بدن می شود و از طریق ... تب روده به وسیله باکتری میله ای شکل به نام «سالمونلاتیفی» ایجاد می شود. ... شدید شکم مثل کسانی که آپاندیسیت دارند نیز از علایم دیگر این بیماری است و گاهی ...

حصبه چیست؟ علل، علائم، تشخیص و درمان حصبه | شفاجو

shafajoo.com/.../حصبه-چیست-علل،-علائم،-تشخیص-...
Aug 19, 2014 - تب حصبه یک بیماری عفونی خطرناک است که می تواند منجر به تب و اسهال شدید و در نهایت ... تب شبه حصبه توسط نوعی باکتری دیگر ایجاد میشود.

حصبه و علل ایجاد آن

www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=30926
Dec 25, 2006 - شایع ‌ترین علامت بیماری حصبه، تب مداوم است وبهترین راه تشخیص آن، ... مدفوعی) و چنان چه مدفوع بیمار توسط فرد دیگری به صورت غیرمستقیم مثلا ...

حصبه یا تب تیفوئید چیست و عوامل بروز آن کدام است ؟ - رژیم

pezeshkin.ir/حصبه-یا-تب-تیفویید-چیست-و-عوامل-...
Sep 23, 2015 - شایع ‌ترین علامت بیماری حصبه، تب مداوم است وبهترین راه تشخیص آن، ... مدفوعی) و چنان چه مدفوع بیمار توسط فرد دیگری به صورت غیرمستقیم مثلا ...

بيماري حصبه یا تب تیفوئید و علایم و درمان آن

drhame.com/.../بيماري-حصبه-یا-تب-تیفوئید-و-علا...
Sep 1, 2016 - تب از جمله علائم اصلی افراد مبتلا به حصبه می باشد. گاهی ممکن است فرد هیچ علامت دیگری غیر از تب نداشته باشد.

تب حصبه يا تب روده‌اي

www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=182743
Oct 10, 2011 - تب حصبه عفونتی است که موجب اسهال و بثورات پوستی می‌گردد. ... علت این تب، باکتریی به نام سالمونلا تیفی می‌باشد. ... خون می‌شود و توسط گلبول‌های سفید خون به گره‌های لنفاوی، کیسه صفراوی، کبد، مغز استخوان و دیگر قسمت‌های بدن می‌رود. ... بالا بودن تعداد گلبول‌های سفید خون، نشان دهنده بیمار بودن می‌باشد.

حصبه چه علائم، علل و درمانی دارد؟ - مجله پزشکی آسان طب

asanteb.com/.../حصبه-چه-علائم،-علل-و-درمانی-دارد؟.ht...
Nov 16, 2015 - حصبه (تیفوئید) یک بیماری باکتریال و عفونی حاد است. بیماری حصبه حالت سیستمیک داشته که با شروع تدریجی، تب، سردرد، حالت گیجی. ... راه دیگر تشخیص حامل بودن جدا کردن میکروب حصبه از ادرار، مدفوع یا محتویات دوازدهه است. ... نام : ایمیل : نظر : ارسال نظر. تصویر امنیتی *. code. تصویر امنیتی را وارد کنید ...

(تیفوئید (حصبه

www.emdadgar.com/special/localbimari/typhoid.htm
يك بيماري حاد باكتريال مي باشد كه عامل آن باكتري به نام سالمونلاتيفي ... مشخصه ديگري بنام لكه هاي صورتي يا Rose spot در قسمت فوقاني شكم بيمار (روي قفسه سينه) ديده ... بيمار مبتلا به تيفوئيد ممكن است سرفه خشك نيز داشته باشد و تب آب به ...
منبع دیگر عفونت، خوردن صدف و حلزون آبهای آلوده است. ... بیمار مبتلا به تیفوئید ممکن است سرفه خشک نیز داشته باشد و تب آب به صورت پله ای بالا رود (هر روز ...
Jun 19, 2014 - يک بيماري حاد باکتريال مي باشد که عامل آن باکتري به نام سالمونلاتيفي ( Salmonella typhi ) مي باشد. ... منبع ديگر عفونت، خوردن صدف و حلزون آبهاي آلوده است. ... بيمار مبتلا به تيفوئيد ممکن است سرفه خشک نيز داشته باشد و تب ...
تيفوئيد. تعريف. يك بيماري باكتريال است كه شروعي تدريجي داشته و با تب ممتد ... مهم ديگر عبارتند از توكسمي (وجود سم در خون)و ميو كارديت (التهاب عضله قلب).
Feb 10, 2014 - همشهری آنلاین – زهره بانی: حصبه یا تب تیفوئید، جزء بیماری‌های عفونی دستگاه گوارش است. ... عامل بیماری حصبه میکروارگانیسمی به نام سالمونلا است که از راه ... دیگر علامت حصبه درد شدید در ناحیه شکم است که بعضا با التهاب ...
تب حصبه یک بیماری جدیست که می تواند زندگی فرد بیمار را تهدید کند. ... برخی دیگر از انواع باکتری سالمونلا نیز وجود دارند که در انگلستان شایع بوده و باعث ...

حصبه (تب روده اي ) www.tebyan-zn.ir

www.tebyan-zn.ir/up/.../12447/...(تب.../default.html
حصبه يا تب روده اي ، يک بيماري گوارشي است که دسته بزرگي از باکتري هاي روده ... سالمونلا ، انگل اجباري بوده و جز در بدن انسان و حيوانات ، در محل ديگري زندگي نمي کند. .... تب روده به وسیله باکتری میله ای شکل به نام «سالمونلاتیفی» ایجاد می شود.

حصبه تیفوئید | پارسی ویکی - لغت نامه

parsi.wiki/dehkhodaworddetail-f829db40514f4daeb4...
حصبه (نام‌های دیگر: مطبقه، تب روده، تب تیفوئید) یک بیماری عفونی است، که در .... پیشگیری بیماری انجام می‌گیرند می‌توان رعایت بهداشت فردی و عمومی را نام برد.

حصبه - دانشنامه فرزند

farzand.net › ... › بیماریاستفراغ و مشکلات شکمی
حصبه یا تیفوئید یا تب روده یک عفونت باکتریایی است که موجب تب و دیگر علایم مسمومیت خونی می شود. ... علایم بیماری حصبه; عوارض بیماری حصبه; درمان بیماری حصبه. حصبه چیست؟ حصبه توسط باکتری به نام سالمونلا تیفوزا به وجود می آید.
Jan 26, 2015 - رئیس انجمن عفونی اطفال گفت: حصبه بیماری نسبتاً خطرناکی است که اگر ... با فارس، اظهارداشت: حصبه یا تیفوئید توسط میکروبی به نام سالمونلا که در ... یک نوع آن صرفاً حصبه یا تیفوئید ایجاد می‌کند و نوعی دیگر فقط دستگاه ...

علائم بیماری حصبه در کودکان چیست؟ | بویر نیوز

boyernews.com/.../علائم-بیماری-حصبه-در-کودکان-چ...
Oct 13, 2016 - حصبه ، که تب روده نیز نامیده میشود ، در اثر باکتری هایی به نام ... یا سوراخ شدن روده یا عوارض دیگری ممکن است در هفته ی دوم یا سوم بیماری ایجاد شود.
تب روده یا تیفوئید یک بیماری سیستمیک است که با تب ودرد شکمی به علت ... عامل عمده بیماری تیفوئید نوعی باسیل است به نام سالمونلاتیفی که در روده انسان رشد و ... به ایدز و شیرخواران زیر یک سال شایع تر است یکی دیگر از علایم حصبه راش یا ...
نام دیگر بیماری حصبه چیست؟ ... نام دیگر بیماری حصبه چیست؟ نام دیگر بیماری حصبه چیست؟ دیفتری; تیفوئید; تب مالت; بروسلوزین. تاکنون 11 نفر در این ...
بیماری حصبه یا تیفوئید که به تب روده هم معروف است یک عفونت باكتريايي دستگاه ... مي گردند يك بيماري حاد است كه عامل آن باكتري به نام سالمونلاتيفي مي باشد. ... انسان عفوني وارد بدن مي شود منبع ديگر عفونت، خوردن صدف و حلزون آبهاي آلوده است.

[PPT]بیماری وبا و مسمومیت های غذایی - qums

eprints.qums.ac.ir/1510/1/govaresh.ppt
شایع ‌ترین علامت بیماری حصبه، تب مداوم است وبهترین راه تشخیص آن، کشت خون می باشد. ... روند بیماری تب تیفوئید به طور معمول به ۴ دوره تقسیم می‌شود که هر کدام از آن‌ها ... خستگی و اغتشاش ذهنی از دیگر علایم این دوره می‌باشند. .... وبا بیماری اسهالی است که توسط باکتریی به نام ویبریوکلرا(Vibriocholera) در انسان ایجاد می شود.
آزمایش ویدال برای تشخیص سرولوژی بیماری حصبه و شبه حصبه به كار می رود كه علت آنها ... .۱تب های تیفوئیدی و پاراتیفوئیدی كه به نام تب های روده ای معروف است. ... ب- ممکن است عفونت ناشی از میکروب دیگری از گروه سالمونلا باشد که دارای آنتی ژن ...
Aug 29, 2015 - منبع دیگر عفونت، خوردن صدف و حلزون آبهای آلوده است. ... بیمار مبتلا به تیفوئید ممکن است سرفه خشک نیز داشته باشد و تب آب به صورت پله ای بالا رود (هر روز بالاتر ... براي ثبت نظر و مشاركت در گفتگو ،در سايت ثبت نام نمائيد.

حصبه - ! به سلامت

besalamat.blogfa.com/cat-96.aspx
بیماری حصبه یا تیفوئید که به تب روده هم معروف است یک عفونت باكتريايي ... علامت مشخصه ديگری به نام لکه های صورتی يا Rose spot در قسمت فوقانی شکم بيمار ...

gohari - بيماري حصبه و راههاي پيشگيري و درمان

www.gohari666.blogfa.com/.../بيماري-حصبه-و-راههاي-...
شایع ‌ترین علامت بیماری حصبه، تب مداوم است وبهترین راه تشخیص آن، کشت خون می ... وارد بدن می ‌شود (دهانی- مدفوعی) و چنان چه مدفوع بیمار توسط فرد دیگری به صورت ... اين آنتي‌بيوتيک‌ ها بيمار بهبودي کامل پيدا نمي‌کند، لذا از داروي جديدي به نام ...
Nov 11, 2014 - دارا بودن ژن HLA DR B باعث مقاومت به بیماری تیفوئید می شود. ... یا تب تیفویید، یک بیماری عفونی است و در اثر میکروارگانیسمی به ‌نام سالمونلا ایجاد می ‌شود. ... شایع ‌ترین علامت بیماری حصبه، تب مداوم است وبهترین راه تشخیص آن، ... مدفوعی) و چنان چه مدفوع بیمار توسط فرد دیگری به صورت غیرمستقیم مثلا از ...
حَصْبه (نام هاي ديگر: تب روده، تب تيفوئيد، مطبقه) يک بيماري عفوني است، که در اثر باکتري سالمونلا تيفي (انگليسي: Sa...

عفونت با سالمونلا - سلامتی

myhealth.ir/1388-05-03-05.../1446-salmonella.html
Oct 15, 2013 - يك نوع از سالمونلا با نام سالمونلا تیفی (S. typhi) مي تواند منجر به تب حصبه شود. اين يك ... اين بيماري مشابه تب حصبه است اما علائم عموما خفيف تر هستند . ... خوردن تخم مرغ خام يا عسلي يا مصرف شير يا محصولات لبني ديگر آلوده به ...

علائم بیماری حصبه در کودکان چیست؟ - اکسین پرس |oxinpress

oxinpress.ir/fa/.../علائم-بیماری-حصبه-در-کودکان-چی...
Oct 10, 2016 - حصبه ، که تب روده نیز نامیده میشود ، در اثر باکتری هایی به نام ... یا سوراخ شدن روده یا عوارض دیگری ممکن است در هفته ی دوم یا سوم بیماری ایجاد شود.
جهالت دیگر دیگر دادن مسهل به بیمار تب دار از طرف پزشکان که ای عمل در مملکت ما رشه ... از نصف آن همراه سوء تغذیه است که این مشکل را به نام کشتار دسته جمعی خاموش نام .... تب تیفوئید : بیماری عفونی تب دار است که منشا آن سالمونلا تیفی می باشد در ...

[PDF]ﺗﯿﻔﻮﯾﯿﺪ

www.imam-medical-lab.com/Asset/.../تیفویید.pdf
ﻧﺎم. ﻫﺎي دﯾﮕﺮ. : ﺳ ﺮﺧْﺠﻪ، ﺗﺐ روده، ﺗﺐ ﺗﯿﻔﻮﺋﯿﺪ، ﻣﻄﺒﻘﻪ. ) ﯾﮏ. ﺑﯿﻤﺎري ﻋﻔﻮﻧﯽ. اﺳﺖ، ﮐﻪ در اﺛﺮ. ﺑﺎﮐﺘﺮي. ﺳﺎﻟﻤﻮﻧﻼ. ﺗﯿﻔﯽ. (. اﻧﮕﻠﯿﺴﯽ. : Salemonella Typhi. ) اﯾﺠﺎد ﻣﯽ. ﺷﻮد، اﯾﻦ ﺑﯿﻤﺎري واﮔﯿﺮدار ﺑﻮده و از ﻃﺮﯾﻖ. آب.

تشخیص حصبه - ایمنی شناسی

immiunology.persianblog.ir/post/21/
Dec 10, 2012 - حصبه‌ عبارت‌ است‌ از عفونت‌ باکتریایی‌ دستگاه‌ گوارش‌. ... تشخیص آگلوتینینهای Oو Hبیماری حصبه در ایران امروزه با همان نام ویدال انجام می شود. ... پیش مبتلا به تیفوئید شده و اکنون تب بیمار حاصل بیماری نامعلوم دیگری می باشد.

حصبه یا تب روده - مرکز پزشکی آسیا Asia Medical Center

www.asiamc.ir/بیماری-ها/1011-حصبه-یا-تب-روده.html
حصبه بیماری عفونی شدیدی است که میکرب آن از راه دهان، وارد بدن می شود و از طریق ... تب روده به وسیله باکتری میله ای شکل به نام سالمونلاتیفی ایجاد می شود. ... درد شدید شکم مثل کسانی که آپاندیسیت دارند نیز از علایم دیگر این بیماری است و گاهی ...
Apr 20, 2009 - تعریف : تب روده یا تیفوئید یک بیماری سیستمیک است که با تب ودرد شکمی به علت ... عامل بیماری : عامل عمده بیماری تیفوئید نوعی باسیل است به نام ... و شیرخواران زیر یک سال شایع تر است یکی دیگر از علایم حصبه راش یا نقاط ...
این بیماری، در حیوان به نام سقط جنین واگیر موسوم است و به نامهای دیگری نظیر تب ... اولیه بیماری که بیماریهای دیگر نظیر تیفوئید و سل و سایر امراض مولد تـب تب ...

نام علمی بیماری حصبه-

www.wiki-daro.ir/j.aspx?q=نام_علمی_بیماری...id...
نام علمی بیماری حصبه,درمان حصبه,شبه حصبه,داروی گیاهی برای درمان حصبه,انتقام ... حصبه یا تب تیفویید، یک بیماری عفونی است و در اثر میکروارگانیسمی به نام سالمونلا ایجاد می شود. ... اورداپ ordup/poll/18558 نام دیگر بیماری حصبه چیست؟
نامهای دیگر بیماری حصبه چیست ؟ نام. های دیگر: سُرخْجه، تب روده، تب تیفوئید، مطبقه. است. 5. –. عوامل باکتریایی د. ر جنگهای بیولوژیکی را نام ببرید ؟ o. Anthrax.
این بیماری به نام «دیوید بروس» پزشک اسکاتلندی کاشف بیماری بروسلوز و به علت مشاهده ... تب مالت بیماری است که از حیوانات به انسان منتقل می شود. ... اعلب تب مالت از فردی به فرد دیگر منتقل نمیگردد، اما در موارد کمیاب زنان از طریق بارداری یا ...
Jul 22, 2016 - شایع ترین علامت بیماری حصبه، تب مداوم است وبهترین راه تشخیص آن، کشت خون می باشد. فرد ممکن است هیچ علامت دیگری نداشته باشد. ... حصبه یا تب تیفویید، یک بیماری عفونی است و در اثر میکروارگانیسمی به ‌نام سالمونلا ایجاد ...
حصبه ، که تب روده نیز نامیده میشود ، در اثر باکتری هایی به نام سالمونلای تیفوزا ... حصبه وقتی ایجاد میشود که باکتری ها وارد جریان خون شوند ، و موجب تب و دیگر علائم .... به گفته محققان، بیماری آرتروز روماتیسمی یک اختلال خودایمنی است که بدن به ...
Jul 16, 2016 - عامل خطر دیگر بیماری التهابی روده است که مواردی از قبیل بیماری کرون و .... ویروس زیکا که از پشه به انسان منتقل می شود، در بعضی موارد تب، سردرد و ..... سرطان لوزالمعده به نام بیماری خاموش خوانده می شود، زیرا علائم آن در مراحل اولیه ...
Oct 29, 2011 - بيماري‌ تب‌ مالت‌ یا بروسلوز كه‌ در حيوانات ‌به‌ نام‌ سقط جنين‌ واگير .... التهاب‌ كيسه‌ صفرا ناشي‌ از بروسلوز يكي‌ ديگر از عوارض‌نادر بروسلوز است‌.
Mar 11, 2012 - از طرف ديگر حتي علايم باليني بيماري نيز در ميان دامهاي اهلي كشورمان ... در سال 1914 در همان ايالت بيماري در يك كارگر رستوران مشاهده شد بنابراين نام آن را تولارمي .... 7 - تيفوئيدي Typhoidalكه بيماري تب دار بدون ساير علايم است.

[PDF]واﮐﺳن ﺣﺻﺑﮫ ﯾﺎ ﺗﯾﻔوﺋﯾد

www.immunize.org/vis/farsi_typhoid.pdf
مانند هر واکسن دیگری این واکسن را هم می توان به طور هم زمان با. این کپسول بدون ایجاد خطر دریافت کرد. حصبه )تب حصبه( یک بیماری خطرناک است. ... باکتری به نام.

نام بيماري حصبه

www.tebyan-iran.ir/t.aspx?q=نام-بيماري-حصبه&id... - Translate this page
نام بیماری حصبه,نام دیگر بیماری حصبه,درمان حصبه,شبه حصبه,نام دیگر حصبه,ماه پنجم ... یا تب تیفویید، یک بیماری عفونی است و در اثر میکروارگانیسمی به نام .

تب حصبه - بهدار

www.behdaar.com/atozs/typhiod-fever/
May 12, 2016 - واکسن تب حصبه در دسترس است، اما اثربخشی آن چندان کافی نیست. ... در مناطقی که سفر می‌کنید اطلاعاتی کسب کنید، از جمله نام پزشکان، آدرس مطب و شماره تلفن. ... انتقال دهند، با اینکه خودشان دیگر علائم و نشانه‌های بیماری را ندارند.

تاريخچه حصبه - همه چي

alireza-takblog.loxblog.com/.../تاريخچه%20حصبه.ht...
حصبه (نام‌های دیگر: مطبقه ، تب روده) یک است، که در اثر باکتری (انگلیسی: ... بیماری به آرامی شروع می‌شود : تب مختصر، خستگی، سرگیجه، کوفتگی، خواب مختل، دهان .... دسته جمعی را تشکیل می‌دهد . نظرات شما عزیزان: نام : آدرس ایمیل: وب سایت/بلاگ :.

تب مالت؛ بیماری هزار چهره - عصر ایران

www.asriran.com › صفحه نخستعمومی
Nov 21, 2014 - تب مالت از جمله بیماری های عفونی مسری است که به بیماری هزار چهره معروف است ... این بیماری به نام «دیوید بروس» پزشک اسکاتلندی کاشف بیماری ... التهاب کیسه صفرا ناشی از بروسلوز نیز یکی دیگر از عوارض نادر این بیماری است.

۵ بیماری کشنده شایع در میان گردشگران - کجارو

www.kojaro.com/.../5-common-travel-diseases-that-ca...
Oct 3, 2015 - با کجارو همراه باشید تا ۵ بیماری شایع و کشنده که ممکن است در هنگام ... یک بیماری است که از نوعی کرم انگلی به نام شیستوزوما منتقل می‌شود. ... نکته قابل توجه دیگر در مورد این بیماری این است که فردی که پس از بیماری تب حصبه ...

علائم حصبه در کودک روش تشخیص – دانلود

sms.1rial.com/علائم-حصبه-در-کودک-روش-تشخیص/
Oct 17, 2016 - حصبه که تب روده نیز نامیده میشود در اثر باکتری هایی به نام سالمونلای تیفوزا ایجاد می گردد. آلودگی ... علت ودرمان بیماری حصبه در کودکانتشخيص صرع معمولاً مشكل است و هميشه نمي .... است و کودک را برای ابتلای به سل و امراض دیگر ...

خبرگزاری تسنیم - تب زرد چیست؟ علائم و راههای درمان تب زرد

www.tasnimnews.com/.../تب-زرد-چیست-علائم-و-راههای...
تب زرد یک بیماری حاد و کشنده است و حدود 85 درصد افراد مبتلا به آن می‌میرند ... بیشتر افراد آلوده در این مرحله بهبود می‌یابند، در حالی که گروهی دیگر که به اندازه‌ی گروه ...
Nov 21, 2009 - تب تیفوئیدیا تب روده ای یک بیماری است که بوسیله یباکتری سالمونلا ... تب تیفوئید با تب های بالای 40درجه سانتیگراد-عرق زیاد-التهاب .... بیشتر سلولهای خون از سلولهای مغز استخوان به نام سلولهای بنیادی یا stem cells منشا میگیرند .... مثانه و ریزش مو از عوارض دیگر شیمی درمانی مربوط به پیوند می باشد که ...
يك بيماري حاد باكتريال مي باشد كه عامل آن باكتري به نام سالمونلا تيفي ... بهترين علامت تب طولاني مقاوم به درمان مي باشد تب حدود 8-4هفته طول مي كشد اما به علت ... بيمار مبتلا به تيفوئيد ممكن است سرفه خشك نيزداشته باشد وتب آن به صورت پله ... نيز از علائم ديگر بيماري محسوب مي شود در هفته سوم در صورتي كه بيماري درمان نشود ...
5- ماده موثره يک گياه تنها بخش کوچکي از بدن گياه است ، و قسمتهاي ديگر گياه ، در ... داروئي درمان کند ، توانمند تر از پزشکي است که بيمار خود را با داروي گياهي درمان مي کند . .... است كه از خانواده ي نعناع است كه آرام بخش و برطرف كننده ي درد معده و تب است . ... 6- نام هاي ديگر: آويشن شيرازي ، آويشن وحشي ، آويشم ، آويشه ، اولشن ، افشين ...

حصبه در کودکان چه علائمی دارد؟ - بازتاب 24

baztab24.com/news/.../حصبه+در+کودکان+چه+علائمی+...
Oct 14, 2016 - حصبه ، که تب روده نیز نامیده میشود ، در اثر باکتری هایی به نام ... یا سوراخ شدن روده یا عوارض دیگری ممکن است در هفته ی دوم یا سوم بیماری ایجاد شود.

علائم بیماری حصبه در کودکان چیست؟

www.nashrnews.org/.../علائم+بیماری+حصبه+در+کود...
Oct 9, 2016 - حصبه ، که تب روده نیز نامیده میشود ، در اثر باکتری هایی به نام ... یا سوراخ شدن روده یا عوارض دیگری ممکن است در هفته ی دوم یا سوم بیماری ایجاد شود.

دستورالعمل مراقبت بیماریها - رستم

rostam.sums.ac.ir/markaz.../dastoorolamal.html
Mar 2, 2014 - هر فردي‌ كه‌ داراي‌ سرفه‌ بيش‌ از سه‌ هفته‌ و علائمي‌ مانند تب‌، عرق‌شبانه‌، درد قفسه‌ ... افراد ديگر منزل‌ فرد مبتلا به‌ سل‌ ريوي‌ خلط‌ مثبت‌، در صورت‌ داشتن‌ ... بيماري‌ مالاريا يك‌ بيماري‌ عفوني‌، قابل‌ واگير وسرايت‌ است‌. ... انگلي‌ به‌ نام‌ پلاسموديوم‌ مي‌باشد. ..... تيفوئيد محتمل‌: علائم‌ فوق‌ و يا فردي‌ با علائم‌ مذكور در محل‌ زندگي‌ وجود ...
Mar 30, 2016 - عامل بیماری حصبه باکتری باسیلی شکل به نام سالمونلا می باشد که جز انتروباکت. ... از بیمایهای دیگری که سالمونلا علاوه تیفوئید و ارا تیفوئید ایجاد می کند می توان ... بیماری تیفوئید شروع تدریجی دارد که با تب ممتد همراه است.
آموزش بیماری ها و ایمن سازی - تیفوئید (حصبه ) - این وبلاگ برای آموزش بیماری ها و ایمن ... تعریف: یک بیماری باکتریایی و واگیر است که شروعی تدریجی داشته و با تب ... غده بناگوشي عوارض ديگر از قبيل نارسائي قلبي ، عارضه استخواني ، تنفسي ... 5- ثبت در دفتر ثبت نام بيماران و مقايسه تعداد موارد هفتگي با تعداد آن در هفته ها ...
Oct 25, 2016 - حصبه ، که تب روده نیز نامیده میشود ، در اثر باکتری هایی به نام ... یا سوراخ شدن روده یا عوارض دیگری ممکن است در هفته ی دوم یا سوم بیماری ایجاد شود.
Aug 11, 2012 - 1 post - ‎1 author
از علائم دیگر، کم‌شدن آب بدن و عطش دائمی بیمار است. ... حصبه يا تب تيفوييد، يک بيماري عفوني است و در اثر ميکروارگانيسمي به ‌نام سالمونلا ...

آشنایی با بیماری تب طوطی (سیتاکوزیس) - حکیم مهر

www.hakimemehr.ir/.../آشنایی-با-بیماری-تب-طوطی-...
Sep 10, 2010 - در هفته اول پسیتاکوزیس علائم شبیه تب تیفوئید شامل تب های بالای ... به مراکز درمانی گزارش شده است البته در بسیاری از موارد دیگر بیماری ...
Jan 26, 2015 - وی افزود: بیماری حصبه در گذشته به وفور دیده می‌شود و در حال حاضر به دلیل ... بالغ بیشتر با تب و لرز، سردرد و یبوست شدید همراه است و در کودکان ...
آزمایش ویدال (Widal Test ) آزمایش ویدال برای تشخیص سرولوژی بیماری حصبه ... تب های تینوئیدی و پارا تیفوئیدی که به نام تب روده ای (Entreic ferer ) معروف است ... فایکس (Fellix ) و دیگر انتی ژن های مختلف سالمونلا کشف شدواستخراج گردیدند و ...
حصبه يا تيفوئيد,علائم حصبه یا تیفوئید,علل حصبه یا تیفوئید,راههای سرایت ... حصبه يا مطبقه يک بيماري عفوني است که متآسفانه در کشور ما خيلي زياد ديده مي شود ... نشانه هاي حصبه : بيماري به آرامي شروع مي شود : تب مختصر ، خستگي ، سرگيجه ... يرقان ، ورم غده بناگوشي عوارض ديگر از قبيل نارسائي قلبي ، عارضه استخواني ...

تب حصبه (تیفوئید) علت و علایم ان چیست ؟ - طب سنتی

teberooz.ir › بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان
Sep 14, 2016 - تيفوئيد (حصبه) تب حصبه چیست ؟ تیفوئید یا حصبه یا تب روده یک بیماری حاد بسیار مسری است که بیشترین شیوع را در مناطق.

تیفوئید (حصبه) - سپدا

medicares.ir/articles/134.htm
Jan 26, 2016 - یک بیماری حاد باکتریال می باشد که عامل آن باکتری به نام سالمونلاتیفی ( Salmonella typhi ) می باشد. ... منبع دیگر عفونت، خوردن صدف و حلزون آبهای آلوده است. ... بیمار مبتلا به تیفوئید ممکن است سرفه خشک نیز داشته باشد و تب ...
این بیماری، بیماری نسبتا شایعی است که در ابتدا لازم است درباره آن توضیحاتی مقدماتی ارائه شود. نام دیگر زگیل های تناسلی، زگیل های آمیزشی است. .... مثلا اگر فردی به تب حصبه (تب تیفوئید) مبتلا باشد، می توان وی را با تجویز درمان هایی شفا ...

[PDF]ﺳﺎﻟﻣوﻧﻼ

bmui.ir/wp-content/uploads/2014/12/سالمونلا.pdf
باکتری هستند می توانند بیماری های روده ای ایجاد کنند . هم حصبه و هم .... درمورد تب روده ای دوز ... مسئول تنظیم تبادالت مایعات بین سلول های دیگر و داخل. روده است. بیماری. زایی. تیفوئیدی .... خانم مری این امر دیده شد وبه نام تیفوئید مری که حامل حصبه بود.
فهرست بیماری‌های مشمول گزارش از کشوری به کشور دیگر متفاوت است و معمولاً بیماری‌هایی که ... سل، جذام، کزاز بالغین، تب تیفوئید، انواع هپاتیت ویروسی، ایدز و عفونت HIV، بیماری های آمیزشی، ..... نام پزشک خانواده شهری: ماه: سال: تاریخ گزارش: / / 13 ...
واگیری بیماری برای همه و در دوره‌های دیگر برای اشخاص‌بی‌بضاعت رایگانی است. ‌ماده سوم - درمان نزد هر پزشکی ... قبلاً به پزشک دیگری مراجعه ننموده‌اند بدون ذکر نام و مشخصات بیمار به بهداری بفرستند. ... 2 - عون. 3 - تب زرد. 4 - مطبقه (‌تیفوئید). ... ‌همین وظیفه برای ماماها در مورد تب نفاسی و ورم ملتحمه نوزادان باید رعایت شود. رییس خانواده ...

این افراد از بیماری حصبه مصون می مانند پیشگیری از بیماری حصبه ...

maralfun.ir › گوناگون - Translate this page
حصبه یا تب تیفویید,پیشگیری از بیماری حصبه,واکسن ضد بیماری حصبه ... خوراکی وارد بدن می شود (دهانی- مدفوعی) و چنانچه مدفوع بیمار توسط فرد دیگری به ... یا تب تیفویید، یک بیماری عفونی است و در اثر میکروارگانیسمی به نام سالمونلا ایجاد ...

معلم راهنما - بیماری ها

rahnamamoalem.blogfa.com/post-78.aspx
الف-تب روده « تب تيفوئيد» {حصبه} كه عامل آن سالمونلاتيفي است . ... بتاهموليتيك گروه A » بوده و گاه به علت ديگر استرپتوكوكها يا ..... ي غير معمول » گرفته تا بيماريهاي شبه آنفولانزاي بدون علامت به نام { تب پونتياك pontiac fever } را ايجاد كند.
Apr 27, 2008 - باکتری سالمونلا بیش از یک صد سال است که به عنوان عامل بیماری شناسایی شده است . ... عامل آن باکتری به نام سالمونلاتیفی (Salmonella typhi) می باشد. ... منبع دیگر عفونت، خوردن صدف و حلزون آبهای آلوده است. ... علایم حصبه (تب تیفویید) شدیدترین شکل تب روده ای است که توسط سروتیب تیفی ایجاد می شود .

***طب سنتی*** - تیفوئید (حصبه)

traditional-medicine1.mihanblog.com/post/19
یك بیماری حاد باكتریال می باشد كه عامل آن باكتری به نام سالمونلاتیفی (Salmonella typhi) می باشد. ... بیمار مبتلا به تیفوئید ممكن است سرفه خشك نیز داشته باشد و تب آب به صورت پله ... بزرگی ظحال و كبد نیز از علائم دیگر بیماری محسوب میشود.
خانواده ،جنس و گونه های تمام انتریک ها در جدولی در انتهای همین فصل آورده شده است. ... بسیاری از این باکتری ها به سادگی به نام جنس اشاره دارند زیرا جنس های بسيار .... اسهال همراه یا بدون تهاجم سیستمیک; عفونت های مختلف دیگر شامل غفونت های ..... این بیماری با تب ( بر خلاف ETEC و کلرا که به سلول های روده حمله نکرده و ... تب تیفوئید.

زگیل مقعدی - صفحه نخست

dr-vidayousefian.com/news-more/47
زگیل ناحیه تناسلی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی در جهان است که به ویروس عامل آن HPV می‌گویند. ... نام دیگر زگیل‌های تناسلی، زگیل‌های آمیزشی است. .... مثلا اگر فردی به تب حصبه (تب تیفوئید) مبتلا باشد، می‌توان وی را با تجویز درمان‌هایی ...

رحیم حاجبی - بيماري

rahim1400.blogfa.com/category/3/بيماري
آزمایش‌های دیگری از قبیل: آزمایش پوستی ناحیه خراش و یا رنگ آمیزی رسوب نقره از بیوپسی غدد ... تب حصبه عفونتی است که موجب اسهال و بثورات پوستی می‌گردد. .... سال هاست که گربه ها به عنوان ناقلان یک بیماری عفونی جدی به نام توکسوپلاسما یا ...

بیماری‌های شایع و مسری کودکان و درمان آن - ستاره

setare.com/.../بیماری‌های-شایع-و-مسری-کودکان-و-درمان...
Jul 9, 2015 - بیماری‌های شایع و مسری همواره در کمین کودکان است. بیماری‌هایی مثل فلج ... آب‌ریزش بینی و تب خفیف از نشانه‌های دیگر بیماری است. این عارضه به طور کلی .... پربحث ترین ها. راهنمای ثبت نام لاتاری 2018 (راهنمای تصویری) (۲۳۵ نظر).

معنی حصبه - دیکشنری آنلاین آبادیس

dictionary.abadis.ir/Word/FaToFa/حصبه/
[ ح َ ص َ ب َ ] (ع اِ) سنگریزه ، و یکی از آن ، و این نادر است. ... که اکمل و اجمع کتب آنان است ، از تفصیل سبب و علاج این بیماری و بیماری جدری خالی است و ... ولیکن در تداول عوام امروز حصبه مرض دیگری است که اروپائیان تیفوئید گویند و این برخلاف ... این شرکت ابتدا با نام mjsoft مطرح شد و از سال 1390 به نام تجاری آبادیس تغییر اسم داد.
با آن که در تب مداوم حصبه می سوخت، کمترین ترس و اضطراب یا بی صبری یا سوز ... نکته ی دیگر: آن شب خانواده ی بیمار پس از یأس از آمدن «طبیب معالج» از سایر اطباء استمداد کردند. ... آنچه «ابوالفتح اعتصامی» در باره ی بیماری خواهرش نوشته یا گفته است، قابل ... هر سه پزشکی که او نام برده است، در محله ی «سرچشمه» و در محدوده ی خانه ی ...
فیشر نام علمی شقاق مقعد است که در ناحیه مقعد اتفاق می افتد. .... بیماری های التهابی روده (ZISS) منجر به اسهال خونی، درد شکم، تب، کاهش وزن، شقاق، یا فیستول نزدیک ...
Mar 5, 2008 - در موارد شدید ممکن‌ است‌ هر 15-10 دقیقه‌ اسهال‌ آبکی‌ رخ‌ دهد. استفراغ‌ تب‌ ... دیگر پاسخ ها ... یك بیماری حاد باكتریال می باشد كه عامل آن باكتری به نام ...

بیماری لپتوسپیروز (Leptospirosis Deases) | رخ شاد ROKHSHAD

www.rokhshad.com/1389/01/.../بیماری-لپتوسپیرو...
بیماری به اشکال مختلف ظاهر می شود، شروع بیماری با یک دوره تب دار حاد بوده که ممکن است ... های غذایی غنی کننده شناسایی و لپتوسپیروهموراژیک نام نهاد شکل دیگر بیماری ... بهترین درجه برای رشد ۳۰ – ۲۵ درجه سانتی گراد و ۲/۷=PH است، در درجه حرارت ۱۳ .... تیفوئید، بیماریهای ریکتزیائی، منونوکلئوز عفونی، بروسلوز، تب دانگ، تب ...

آزمایش ویدال یا آزمایش بیماری تیفوئید

paramed.ir/ازمایش-ویدال-یا-ازمایش-بیماری-تیفوئید_...
۱- تبهای تیفوئیدی و پاراتیفوئیدی به نام تبهای روده ای معروف است. ... آنتی ژن دیگری به نام Vi از جنس پلی ساکارید در باسیل های سالمونلا تیفی و پارا تیفی دیده می شود. ... تشخیص بیماری تب دار بر اساس آگلوتیناسیون فعال یا مستقیم می باشد.
در 46 درصد موارد ممکن است این عفونت وارد خون شده و به‌صورت عمومی کل بدن را درگیر ... این پزشک زنان در خصوص تب حصبه نیز اظهار داشت: نوع دیگری از بیماری‌های ...

دانشجو - نمره - جزوه - جزوه عفونی

falanurse.blogfa.com/category/21/جزوه-عفونی
Jan 2, 2014 - از طرفی بهتر است زمانیکه بیمار بدحال است و تب دارد، نمونه‌گیری انجام شود. ... یک گونه از آن(سالمونلا تیفی) ایجاد تب تیفوئید یا تب روده میکند که حصبه نام دارد. ... راه تشخیصی: آزمون الیزا مشخص میکند فرد با فرد دیگری که ایدز ...
پزشک اورژانس و رئیس یک مجتمع درمانگاهی به نام " اوستیومد 2 " (4)، میگوید: " در ... اکثر این واکنش ها شامل تب، سوزش و التهاب، یا تورم محل تزریق واکسن ... کشورهای توسعه یافته، کل جمعیت را دیگر هیچ گونه خطری از جانب بیماری های ...... به چند دلیل اقدام فوری در رابطه با انجام واکسیناسیون عمومی بر علیه تیفوئید و وبا باید جلوگیری ...

هشدار مهم به همسران در مورد زگیل تناسلی! - الو دکتر

www.alodoctor.ir/.../هشدار-مهم-به-همسران-در-مورد-زگیل...
Sep 8, 2014 - نام دیگر زگیل‌های تناسلی، زگیل‌های آمیزشی است. ... داشتن رابطه جنسی با افراد متعدد، ابتلا به یک بیماری مقاربتی دیگر مثل سوزاک، رابطه ... مثلا اگر فردی به تب حصبه (تب تیفوئید) مبتلا باشد، می‌توان وی را با تجویز درمان‌هایی ...

رفع خطر سالمونلا با رعایت این نکات - مجله اینترنتی فرامطلب

www.faramatlab.com/.../رفع-خطر-سالمونلا-با-رعایت-...
Aug 31, 2016 - بیماری حصبه (تیفوئید) در اثر گونه دیگری از سالمونلاها مثل سالمونلا ... تب و اسهال در بچه ها طولانی تر می باشد و ممکن است به خاطر از دست دادن آب و ...

تب‌ مالت‌

dresmaeily.ir/461140/تب‌-مالت‌.html
تب‌ مالت‌ (بروسلوز انسان). مقدمه :بيماري تب مالت كه در حيوان به نام سقط جنين واگير مرسوم است به نامهاي ديگري نظير تب مواج ، تب ديوانه ، تب مديترانه اي ، تب ...
Jun 14, 2009 - از علائم دیگر، کم‌شدن آب بدن و عطش دائمی بیمار است. ... حصبه یا تب تیفویید، یک بیماری عفونی است و در اثر میکروارگانیسمی به ‌نام سالمونلا ...
 

دسته بندي: اخبار,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

مطالب تصادفي

مطالب پربازديد