close
متخصص ارتودنسی
اجازه پدر در ازدواج موقت با دختر باکره لازم است؟- نیومیهن

نیومیهن

اجازه پدر در ازدواج موقت با دختر باکره لازم است؟- نیومیهن
امروز سه شنبه 01 خرداد 1397
تبليغات تبليغات

اجازه پدر در ازدواج موقت با دختر باکره لازم است؟

اجازه پدر در ازدواج موقت با دختر باکره لازم است؟

 

 

حکم ازدواج موقت با دختر باکره

صیغه موقت به این معنی است که زن و مردی که با هم ازدواج موقت می کنند، فقط تا زمانی که مدت عقد تمام نشده ، با هم زن و شوهرند . بعد از تمام شدن مدت دیگر زن و شوهر نیستند ،مثلا اگر برای مدت ده روز ازدواج کرده باشند، بعد از ده روز دیگر نسبت به هم محرم نیستند. در ازدواج موقت یا همان صیغه موقت رضایت زن و مرد و خوانده شدن عقد و مشخص کردن مهریه و مدت لازم است.اگر دختر باکره باشد، به نظر بیش تر مراجع معظم تقلید باید از پدرش رضایت بگیرد.

اکثر مراجع فعلی، عقد نکاح (موقت یا دائم) با دختر باکره را مشروط به اجازه پدر و در صورت فقدان پدر، جد پدری می‏دانند، ولی اگر باکره نباشد و یا پدر و جد پدری نداشته باشد، نیازی به اجازه نیست.

ازدواج موقت

ازدواج موقت دختر باکره

شرط اذن برای ازدواج موقت دختر باکره


اکثر مراجع عظام در این خصوص می فرمایند:دختری که به حد بلوغ رسیده و رشیده است، یعنی مصلحت خود را تشخیص می‏دهد، اگر بخواهد شوهر کند، چنانچه باکره باشد باید از پدر یا جدّ پدری خود اجازه بگیرد. و اگر پدر و جدّ پدری غایب باشند، به طوری که نشود از آنان اذن گرفت و دختر هم احتیاج به شوهر کردن داشته باشد لازم نیست از پدر و جدّ پدری اجازه بگیرد و نیز اگر دختر باکره نباشد در صورتی که بکارتش بوسیله شوهر کردن از بین رفته باشد، اجازه پدر و جد لازم نیست. ولی اگر بواسطه وطی به شُبهه یا زنا از بین‏ رفته باشد، احتیاط مستحبّ آن است که اجازه بگیرند. (حضرات آیات امام خمینی، سیستانی و نوری همدانی؛ توضیح المسائل (المحشی للإمام الخمینی)، ج‏2، صص:459-458؛ نظر آیة الله نوری همدانی از سایت معظم له (از قسمت توضیح المسائل) گرفته شده است.)

در این باره آیات عظام خامنه ای، فاضل لنکرانی، صافی، مکارم، وحید، تبریزی می فرمایند:بنابر احتیاط واجب، باید از پدر یا جد پدریِ خود اجازه بگیرد. (حضرات آیات امام خمینی، سیستانی و نوری همدانی؛ توضیح المسائل (المحشی للإمام الخمینی)، ج‏2، صص:459-458؛ نظر آیت الله نوری همدانی از سایت معظم له (قسمت توضیح المسائل) گرفته شده است.)

حضرت آیة الله العظمی بهجت ره می فرماید:بنابر احتیاط تکلیف اجازه شرط است. (حضرات آیات امام خمینی، سیستانی و نوری همدانی؛ توضیح المسائل (المحشی للإمام الخمینی)، ج‏2، صص:459-458؛ نظر آیت الله نوری همدانی از سایت معظم له (قسمت توضیح المسائل) گرفته شده است.) (یعنی هر چند عقد بدون اجازه پدر باطل نیست، اما گناه و معصیت است).

لازم به ذکر است که رشیده به دختری اطلاق می گردد که مصلحت خود را تشخیص می دهد و به دور از فشار هیجانات و تحریکات شهوانی تصمیم می گیرد و به آینده خود و خانواده و حیثیت خانوادگی توجه دارد. اما دختری که از بلوغ عقلی برخوردار نیست و نمی تواند راجع به آینده تصمیم بگیرد و خیر و صلاح خود و خانواده اش را نمی داند، هر چند سنّش زیاد باشد، رشیده نخواهد بود و بدون اذن پدر یا جد پدری نمی تواند ازدواج کند.

گفتنی است اکثر فقها در این مسئله اتفاق نظر دارند در مواردی که پدر و جدّ پدری غایب باشند به طوری که نشود از آنان اجازه گرفت و دختر نیاز مبرم به ازدواج داشته باشد، یا همسر مناسبی برای دختر پیدا شده که شرعاً و عرفاً هم کفو اوست و پدر و جد پدری، بدون جهت مانع می‏شوند و سخت گیری می‏کنند،(آیات عظام فاضل، نوری، بهجت، سیستانی، مکارم شیرازی) لازم نیست از پدر و جد پدری اجازه بگیرد.


سوال:آیا ازدواج موقت دختران باکره موجب سر خوردگی و وارد آمدن ضرباتی به احساسات و عواطف آنان و از جهت دیگر موجب کشیده شدن آنان به وادی گناه و معصیت نمی شود؟


دستورات و قوانین دین مبین اسلام یک مجموعه است که همگی مکمل یکدیگرند و اگر همه این مجموعه در زندگی انسان ها مورد توجه قرار گرفته و بدان ها عمل شود، قطعاً سعادت بشری را به دنبال خواهد داشت، اما اگر این مجموعه دستورات یا بعضی از آن ترک شود و یا احیاناً بر خلاف آنها عمل شود، موجب ضررها و ضربات روحی و جسمی بسیاری بر جامعه بشری خواهد شد. گرچه ممکن است عمل به یک دستور به تنهایی اثرات مثبت محدودی داشته باشد، اما منظور و هدف اسلام و هر قانونگذار دیگری که برای سعادت جامعه بشری قانون وضع می کند این است که به مجموعه قوانین وضع شده عمل شود تا جامعه و افراد به نتیجه کامل و مطلوب برسند.

دلیل ازدواج موقت چیست؟

ازدواج موقت یکی از دستورات اسلام است که دلایل متعددی در تشریع آن وجود دارد از جمله:جلوگیری از انحرافات جنسی افرادی که خواهان عفت و پاکی هستند، و خصوصا برای افرادی که به هر دلیل امکان ازدواج دائم برای آنها وجود ندارد، ولی این هیچگاه به معنی اولین و تنها راه حل نیست به خصوص در مورد دختران باکره ای که امکان ازدواج دائم آنان وجود دارد، بلکه چنین افرادی باید با حفظ عصمت و پاکدامنی منتظر ازدواج دائم بمانند و گوهر نجابت و عفت خود را در راه یک ازدواج دائم سرمایه گذاری نمایند. مگر جایی که از ازدواج دائم ناامید شده باشند یا آگاهانه از آن صرف نظر کرده باشند.

جدای از این نکته اگر ازدواج موقت با تمام احکام و لوازم و شرایط به درستی شناخته شود و هدف و منظور اسلام از وضع چنین قانونی در نظر گرفته شود و التزام و عمل به احکام و لوازم و شرایط آن را در کنار التزام و عمل به سایر دستورات اسلام نظیر پاکدامنی، وفای به عهد، رعایت حقوق زناشویی، رعایت حق الناس، حفظ چشم از نگاه حرام، راستگویی و ... قرار دهیم، مسلماً ازدواج موقت بهترین راه برای حفظ جامعه و افراد، از مضرات و ناگواری هایی است که در اثر عدم ازدواج دامنگیر افرادی است که به دلیلی توانایی ازدواج دائم را ندارند با شدت غریزه جنسی در آنان شرایطی را فراهم نموده است که در صورت عدم پاسخ گویی صحیح، انحرافاتی در آنان پدید می آید و منظور و مقصود شارع مقدس اسلام نیز همین بوده است که از انحرافات جنسی پیشگیری نماید.

اما اگر در جامعه ای افرادی به دیگر دستورات اسلام پای بند نباشند، بلکه مرتکب همه گناهان بشوند و فقط بخواهند با ازدواج موقت به سعادت برسند، قطعاً امکان پذیر نخواهد بود، همانظوری که با ازدواج دائم نیز چنین چیزی میسر نمی باشد. و چه بسیار ازدواج های دائمی که متأسفانه روزانه منجر به طلاق شده و می شود که باید ریشه این جدائی ها را در عدم تعهد به سایر دستورات اسلامی جستجو کرد.

اسلام هرگز نفرموده است اگر پسر یا دختری که هوسباز و خوشگذران و بی مبالات به دستورات دین است و هیچ ابایی از ارتکاب انواع گناهان و اصرار بر آنها ندارد. تنها با یک ازدواج موقت سعادتمند خواهد شد، چنین افرادی حتی با ازدواج دائم و با قرار دادن هزاران قید و شرط قانونی برای محکم نگه داشتن ازدواج دائم خود موفق به رسیدن زندگی سعادتمندانه نخواهند شد و حتی اگر ازدواج دائم آنها منجر به طلاق نشود، اما زندگی دلپذیر و مورد رضایت طرفین نخواهند داشت.

آیا اگر دختری که از والدین و نزدیکان خود هیچ محبتی ندیده است و در یک ازدواج موقت تمام احساسات خود را به پای همسر موقت خود می ریزد و بعد از پایان زمان ازدواج موقت سرخورده می شود و دچار مشکلاتی می شود این اشکال به ازدواج موقت است یا به خالی بودن کانون خانواده از محبتی که در اسلام بسیار مورد تأکید بوده است و پیشوایان معصوم ما به آن اهمیت داده و بدان پای بند بوده اند. آیا اگر چنین زنی امکان ازدواج دائم نداشته باشد و از ازدواج موقت هم منع شود از مشکلات روحی و روانی مصون خواهد بود؟

نکته دیگر سوء استفاده های افراد سودجو از ازدواج موقت است که باید بگوئیم اگر سطح فرهنگ جامعه در حد قابل قبولی نباشد نه تنها امکان سوء استفاده از ازدواج موقت منتفی نیست که در چنین جوامعی سوء استفاده از سایر دستورات و قوانین و حتی مقدسات شایع است. آیا می توان به دلیل چنین سوء استفاده هایی این دستورات و مقدسات را کنار گذاشت؟ یا باید فرهنگ جامعه را ارتقاء بخشید تا از برکات چنین قوانین و دستورات بهره مند شود. مسلما راه حل دوم عاقلانه است.

بنابراین اگر ازدواج موقت به درستی شناخته شود و در کنار عمل به سایر دستورات اسلام، به صورت صحیح مورد استفاده افرادی که خواهان پاکی و عفت هستند و توانایی ازدواج دائم را ندارند قرار گیرد، قطعاً نتیجه مورد نظر از آن برآورده خواهد شد.

این نکات را نیز باید یادآوری کرد که، اولا:ازدواج موقت یک امر اختیاری است؛ یعنی شارع آن را واجب نکرده است، و طبیعی است که در شرایطی برای افرادی که انتخاب و تصمیم گیری درستی نداشته باشند، می تواند پیامدهای منفی نیز به دنبال داشته باشد، اما این ربطی به وجود چنین قانونی (اصل جواز ازدواج موقت) ندارد.

ثانیا:اکثر فقها برای ازدواج موقت دختر باکره، اذن پدر را شرط می دانند و این گرچه دلایل خاص فقهی خودش را دارد، اما از حکمت های چنین شرطی آن است که از ضررهایی که ممکن است به جهت فقدان تجربه های لازم متوجه دختر شود، جلوگیری گردد.

 

 

نظر مراجع در مورد اذن پدر در ازدواج موقت چیست؟ | شهر سوال

www.soalcity.ir/node/1112
۵ خرداد ۱۳۹۲ ه‍.ش. - با سلام وقتی حکم داده میشود که اجازه پدر لازم است ، یعنی بدون آن صیغه عقد ..... طبق فتوای امام خامنه ای، ازدواج موقت دختر باکره بدون اجازه پدر باطل می ...

فتوای فقها در مورد اجازه پدر دختر برای ازدواج موقت - فرارو

fararu.com/fa/.../فتوای-فقها-در-مورد-اجازه-پدر-دختر-برای-ازدواج-موقت
۲ آبان ۱۳۹۱ ه‍.ش. - عده ای از مراجع، معتقدند اذن پدر در ازدواج موقت تکلیفا لازم است یعنی اگر ...... ازدواج موقت دختر باكره مشكلي نداره حتي با اذن پدر ممكن است ولي آيا اون ...

ایا برای دختر باکره در ازدواج دائم يا موقت اجازه پدر واجب است ؟ ...

www.shia-news.com/.../ایا-برای-دختر-باکره-در-ازدواج-دائم-يا-موقت-اجازه...
جواب:اذن ولی در ازدواج دائم یا موقت دختر بالغه رشیده - لازم نیست و هیچ تفصیلی هم ... جواب:بنابر احتياط واجب در ازدواج با دختر باكره اجازه پدر يا جدّ پدرى او لازم است و ...

شرط اذن در ازدواج با دختر باکره چیست؟ - گنجینه پاسخ‌ها - ...

www.islamquest.net › ... › روابط مرد و زن و خانواده › ازدواج › ازدواج موقت
در ازدواج (موقت یا دائم) با دختر باکره رشیده بالغه، اذن پدر شرط نیست، هر چند موافق با ... ازدواج دختر باکرۀ رشیده، آن است که، اجازه پدر یا جد پدری او در این امر لازم است.

ازدواج موقّت

v0.bahjat.ir/index.php/ahkam/esteftahat/63-2011-09-06-09-05-41.html
آيا دختر باكره اى را كه بالغ و عاقل و رشيده است، بى اذن پدر او مى توان متعه كرد؟ ... از بين رفته باشد، آيا براى ازدواج موقّت اجازه گرفتن از پدرش لازم است يا خير؟ ... اگر در ازدواج موقت با دختر باكره بالغه و رشيده، كه فقط به منظور رابطه ى متعارف شغلى و.
۳۱ مرداد ۱۳۸۹ ه‍.ش. - در ازدواج موقت يا دائم با دختر باکره نظر مراجع مختلف است، جمعاً پنج نظر دراين ... لازم است، يعني اگر بدون اذن پدر عقد خوانده شود ،عقد صحيح است، ولي ...
نظر مراجع بزرگوار درباره ازدواج موقت با دختر باکره ، بدون اجازه پدر چیست ؟ ... ب: بنا براحتیاط واجب اذن پدر لازم است(آیات عظام: خامنه ای، مکارم شیرازی، اراکی، خوئی، ...
سؤال:نظر حضرت عالی در مورد نکاح موقت بدون اذن پدر در صورتی که دختر باکره بوده ولی امور ... تنها در صورتی جایز است که یکبار با اجازهء پدر ازدواج کرده باشد؛ بار دوّم اجازهء پدر شرط نیست. .... سؤال:اجازه پدر برای ازدواج دختران تا چه سنی لازم است؟
(هر چند از منظر سنّی ها، دختر غیر باکره هم به اذن پدرش نیاز دارد!!!) لازم ... در این حالت لازم است که با توجه به تعریف «احتیاط واجب» و «احتیاط مستحب» (که در ادامه می آید) ...

آیا می توان با دختر، بدون اجازه پدرش صیغه محرمیت خواند؟ - ...

forum.ghorany.com › مذهبی › پاسخ به سوالات دینی
۱۶ بهمن ۱۳۹۰ ه‍.ش. - 2پست - ‏2 نویسنده
نوری: به طور کلی اجازه پدر یا جد پدری دختر لازم نیست، ولی بهتر است با نظر ... در ذیل نظر قانون مدنی و فقها در مورد جایگاه اذن پدر در ازدواج دختر باکره ...
ازدواج موقت بین دختر و پسر از نظر اسلامی مانند ازدواج دائم است ولی اسلام شناسان و مراجع ... ازدواج موقت یا دائم دختر باکره بنابر احتیاط واجب باید با اجازه پدر باشد ولی اگر ... هیچ گونه ولایتی از هیچ کس بر دختر رشیده باکره نیست ( اذن پدر لازم نیست ).

ازدواج موقت دختر باکره بدون اذن پدر... - پایگاه اطلاع رسانی ...

www.tanzimekhanevadeh.com/legal.../954-ازدواج-موقت-دختر-باکره
موضوعات مرتبط با تیتر : صیغه دختر بدون اجازه پدر ، عقد موقت بدون اذن پدر، حکم ... گرفته ولي بكارتش زايل نشده است،آيا براي ازدواج‌ بعدي اذن پدرش را لازم دارد؟

اگر دختری مردی را دوست داشته باشد ولی او قصد ازدواج ندارد، آیا ...

www.imam-khomeini.ir/.../استفتائات/ازدواج/اگر_دختری_مردی_را_دوست...
۳۰ فروردین ۱۳۹۲ ه‍.ش. - ... ندارد، آیا می توانند بدون اجازه پدر دختر صیغه ی محرمیّت بین خودشان بخوانند؟ ... ایشان ازدواج دائم یا موقت دختر بالغ و رشیده‌ای که باکره است باید با اجازه پدر و ... این جامع نگری به ما نشان می‌دهد که لازم دانستن اجازه پدر و جد پدری و حتی ...

نظر علما در رابطه با اجازه ولی در عقد دختر باکره | هم اندیشی دینی

www.hamandishi-dini.ir/نظر-علما-در-رابطه-با-اجازه-ولی-در-عقد-دخ/
در رابطه با اجازه ولی (پدر یا پدر بزرگ پدری) برای ازدواج دائم و موقت دختر باکره، نظر علما متفاوت است. اما نظر علمای بزرگوار در رابطه با اذن ولی: ۱ اجازه لازم است: (شرط ...
ازدواج موقت یا دائم دختر باکره بنابر احتیاط واجب باید با اجازه پدر باشد ولی اگر دختر نیاز به ... اگر مرجع تقلید شما اذن پدر را لازم نمی داند ، تکلیف شما روشن است
مثلا در ازدواج موقت، سؤالم این است که آیا یک دختر باکره نیاز به هیچ چیزی نداره ... یا شاید روزی پدرش دیدگاهش رو عوض کنه و بهش اجازه بده با کسی که آشنا شده محرم بشه؟ ... بر أقوى اجازه پدر يا جدّ پدرى لازم نيست، هر چند كه بهتر آن است كه بدون نظر و اجازۀ ...
۲۰ آذر ۱۳۸۴ ه‍.ش. - اگر دختر و پسر ندانند که اجازه ی پدر دختر برای عقد موقت لازم است و بعد ... آیا صیغه دختره باکره بدون اذن پدر با شرط عدم ودخول ضمن عقد جایز است یا ...
اگر دختر باکره است باید بنابر احتیاط واجب از ولى (پدر یا جد پدرى) وى اذن گرفته شود. حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی. احتیاط واجب آن است که با اجازه پدر دختر باشد. حضرت آیت الله ... اذن پدر را برای دختر رشیده باکره لازم نمی دانند. حضرت آیت ...

حقوق قضايي - ازدواج موقت

www.shahrooznassiri.blogfa.com/post/23/ازدواج-موقت
مرد با داشتن همسر دائمى شرعا مى تواند ازدواج موقت نماید و اجازه از همسر شرط صحت نیست، ولى اگر در ضمن عقد ... آیا در ازدواج موقت با دختر باکره، اذن پدر دختر لازم است؟
اما چنانچه دختر باکره باشد، لزوم وجود اذن پدر در میان علما محل اختلاف است. ... اجازه پدر یا جدپدری او است و هرگاه پدر یا جد پدری بدون علت موجه از دادن اجازه مضایقه کند دخترمی تواند با معرفی کامل مردی ... در عقد موقت اجازه پدر یا جد پدری بنا بر اقوی لازم است.
5) گروهی نیز معتقدند که در عقد دائم اذن لازم نیست، ولی در عقد موقت لازم است. ...... ازدواج موقت یا دائم دختر باکره بنابر احتیاط واجب باید با اجازه پدر باشد ولی اگر ...
با سلام طبق موارد ذکر شده در همین سایت بر اساس نظر بعضی از فقها، ازدواج موقت با ... قانون مدني در مادۀ 1043، اذن پدر يا جد پدري را در نکاح دختر باکره لازم شمرده است.
شرايط ازدواج موقت با دختر باكره چگونه است. ... آیا دختر باكره می‌تواند بدون اذن و اجازه پدر یا جد پدری یا ولی ازدواج موقت نماید؟ احكام ازدواج موقت با دختر باکره ازدواج موقت ...

اجازه پدر در ازدواج موقت با دختر باکره لازم است؟ - نمناک

namnak.com/حکم-ازدواج-موقت-با-دختر-باکره-.p37061
رتبه: ۵ - ‏ نقد
ازدواج موقت و ازدواج موقت چه شرایطی دارد و ازدواج موقت بدون اجازه همسر اول و ازدواج موقت با دختر باکره و ازدواج موقت با دختر باکره بدون اذن پدر در نمناک.
۲۶ فروردین ۱۳۹۳ ه‍.ش. - زنانی که پولی می گیرند و بدون خواندن خطبه عقد با کسی رابطه جنسی برقرار می ... اکثر مراجع فعلی، عقد نکاح (موقت یا دائم) با دختر باکره را مشروط به اجازه پدر و در ... تبریزی و نوری همدانی عقیده دارند اذن پدر در ازدواج موقت لازم است.

اجازه پدر - حرف تو حرف...

harf-to-hart.blogfa.com/tag/اجازه-پدر
1- تعیین مدت و مقدار مهر در ازدواج موقت از شرایط صحت و لازم عقد است! ... با توجه به حکمتی که در مورد لزوم اجازه پدر نسبت به دختر باکره وجود دارد که یک مسأله عرفی و ...
ج1: ازدواج دختر باكره بدون اجازه پدر و پدر پدرش در ازدواج دائمى جايز نيست و در ... س7: آيا در ازدواج دائمى دختر باكره فتوى مى دهيد كه اجازه ولىّ لازم است؟ .... و به من امكان اين هست كه با دخترى در يك جا زندگى كنم ولى نمى توانم صيغه عقد موقت را بخوانم، و همسرم ...

نظر مراجع بزرگوار تقلید در مورد ازدواج دختر باکره بدون اذن ...

ezdevaj7hamedan.blogfa.com/.../نظر-مراجع-بزرگوار-تقلید-در-مورد-ازد...
5) گروهی نیز معتقدند که در عقد دائم اذن لازم نیست، ولی در عقد موقت لازم است. ... یک دختر باکره نیاز به هیچ چیزی نداره که حتما باید به اذن پدر با کسی ازدواج موقت کنه؟
ازدواج موقت یا دائم دختر باکره بنابر احتیاط واجب باید با اجازه پدر باشد ولی اگر ... دور نیست که معصیت باشد و به هر حال تحصیل رضای پدر و مادر در امور مباحه لازم است ...
پاسخ : بدیهی است که لزوم اذن پدر در ازدواج باکرهبه خاطر مصالح دختر و دوری از مفاسد ... پرسش : آیا ازدواج موقت با دختری که خود شیعه بوده اما پدر اهل فرقه ای است که جزیی ... باشد و بتواند تصمیم بگیرد و مصلحت خود را تشخیص دهد، اجازه پدر لازم نیست.
این مرد به آن زن شوهر دارد حرام ابدی خواهد شد و دیگر حق ازدواج با او را نخواهد داشت. ... در ازدواج دختر باکره اذن پدر لازم است و اگر بدون اجازه پدر عقد خوانده شود باید از هم جدا ...
9- ازدواج دختر باکره بدون اذن پدر با رضایت جد پدری. دختر باکره ... اجازه پدر برای ازدواج دختران تا چه سنی لازم است؟ ... 1- لزوم اذن پدر در عقد موقت برای دختران باکره.

گزيده استفتاها از محضر امام خمينى (13)

www.shareh.com/persian/magazine/payam_z/83/148/02.htm
س: جوانى است كه - بنا به وظيفه شرعى و نيازهاى روحى - تصميم به ازدواج گرفته و دختر جوان رشيده ... س: آيا شرط صحّت عقد موقت براى دختران باكره اِذن پدر است؟ ... آيا دادگاه مى تواند با استناد به فتواى حضرت امام كه اجازه پدر را شرط مى دانند حكم به عدم صحت عقد كند؟ ... لطفاً بفرماييد آيا رضاى پدر و مادر ايشان در ازدواج پسرشان لازم است؟

اجازه پدر در ازدواج موقت | هدانا | HADANA.IR

hadana.ir/اجازه-پدر-در-ازدواج-موقت/
رتبه: ۵ - ‏بازبینی توسط مهدي يوسف وند
۹ فروردین ۱۳۹۵ ه‍.ش. - در صورتى كه ولىّ دختر باكره به اصل ازدواج دخترش با جوانى راضى است؛ ولى ... و خود پسر و دختر توافق دارند؛ آيا در اين صورت هم اجازه پدر لازم است؟

اذن پدر - پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله العظمی محقق کابلی

www.mohaqeq.org › ... › ازدواج دائم › شرایط عقد › اذن پدر
در ازدواج موقت که نظر شما مبنی بر این است که دختر باکره بنابر احتیاط واجب با ... بله اجازه پدر در ازدواج دختر باکره بنابر احتیاط لازم واجب است؛ مگر اینکه امکان دست ... عقد دختر باکره باید با رضایت خود دختر و پدر یا جد پدری باشد، اگر پدر و جد ...
ه‍: درعقد دائم اذن لازم نیست، ولی در عقد موقت لازم است. (3). بنابراین اگر کسی مقلد مراجع دسته دوم باشد ، می تواند با رجوع به فتوای آیت الله روحانی ، بدون اذن پدر ازدواج ...
سؤال: اگر دختر و پسر ندانند که اجازه ی پدر دختر برای عقد موقت لازم است و بعد از ... سؤال : آیا ازدواج موقت با دختران باكره در صورتی كه ولیّ نداشته باشند جایز است؟
ازدواج دختر باكره بنابر احتياط واجب بايد با اجازه پدر يا جدّ پدرى او باشد. ... غير از وطى بکارت او زائل شده باشد بنا بر احتياط واجب اذن پدر در ازدواج لازم است. ... را تشخيص بدهد در ازدواج خود چه دائم و چه موقت بايد با اذن پدر يا جد پدر اقدام به ازدواج نمايد.
۲۶ فروردین ۱۳۹۰ ه‍.ش. - اگر دختر باکره است باید بنابر احتیاط واجب از ولى (پدر یا جد پدرى) وى اذن گرفته شود. ... بنابر احتیاط واجب اذن ولى در ازدواج دائم و موقت شرط است.
۲۱ اسفند ۱۳۹۴ ه‍.ش. - چرا در ازدواج دختر، اذن پدر شرط است ولي نظر مادر شرط نيست؟ ... به طور کلی در این که در ازدواج (دائم یا موقت) دختر باکره ای که به حد بلوغ رسیده و رشیده است، ... پدر هست، می تواند با رجوع به نظر آیت الله روحانی، بدون اذن پدر ازدواج نماید.

آیا ازدواج دختر بدون اجازه پدر ممکن است؟ - بولتن نیوز

www.bultannews.com/fa/news/.../آیا-ازدواج-دختر-بدون-اجازه-پدر-ممکن-اس...
۳۰ بهمن ۱۳۹۱ ه‍.ش. - البته اگر بدون اجازه عقد کرده‌ باشند و پدر بعد از اطلاع با آن مخالفت نکند و رضایت بدهد همان عقد اول کافی است. ... تشخیص می‌دهد چنانچه باکره باشد، احتیاط آن است که با اجازه پدر یا جد پدری ازدواج كند ... اجازه پدر برای ازدواج دختران از چه سنی لازم نیست؟ ... سلام اگرکسی پدرش فوت کرده میتواندبدون اجازه برادر صیغه شود؟

چند استفتاء از آیت الله العظمی روحانی درباره ازدواج موقت

www.rohani.ir/fa/.../چند-استفتا--از-آیت-الله-العظمی-روحانی-درباره-ازدوا
الف: آیا بر چنین دختری جایز است که بعد از ازدواج موقت و از دست دادن بکارت با عمل جراحی ... سوال4: اگر مرجع تقلید ازدواج موقت دختر باکره را منوط به اذن پدر بداند تکلیف مقلد در ... ب: آیا برای خواندن صیغه موقت با خواهر این دختر اذن دختر هم لازم است یا این ... از دیدگاه آیت الله العظمی روحانی ازدواج موقت دختر باکره بدون اجازه پدر آشنایی با ...
اگر دختر و پسر ندانند که اجازه ی پدر دختر برای عقد موقت لازم است و بعد از جاری شدن ... آیا صیغه دختره باکره بدون اذن پدر با شرط عدم ودخول ضمن عقد جایز است یا خیر ؟

شرط اذن پدر در ازدواج موقت

www.hawzah.net/fa/Question/View/12191/شرط-اذن-پدر-در-ازدواج-موقت
آیا یک دختر 30 ساله که خوب و بد خود یعنی صلاح خود رامی داند ، برای ازدواج موقت احتیاج ... احتیاج به ازدواج دارد ، و می داند که به حرام می افتد ، آیا در این موقع هم اجازه پدر لازم است؟ ... اما اگر همین دختر باکره باشد باید با حفظ شرایطی اذن ولی را داشته باشد.

آیا برای ازدواج دختر حتماً اجازه پدر لازم است؟ - که

www.irannaz.com/fathers-permission-to-marry-the-girl-you-la.html
جواب: بسیاری از فقها اجازه پدر را در ازدواج دختر باکره شرط می دانند و عقد بدون اذن پدر را باطل می دانند در ... سۆال 4: اگر دختری بداند که پدرش در صورت اطلاع از ازدواج موقت او با پسری به دلیل صلاحیت ... سۆال 5: آیا در صیغه محرمیت اذن پدر دختر لازم است؟

احکام - احکام ازدواج موقت

www.ahkaam.blogfa.com/post-20.aspx
استفاده كنند به طورى كه مسلماً حامله نشوند آيا لازم است در ازدواج موقت عده نگه دارند؟ ... پاسخ: در عقد موقت و دائم حضور شاهد لازم نيست ولی درازدواج با دختری که شوهر نکرده اذن ولی شرط .... سؤال: در چه صورتى اجازه پدر براى زن در صيغه عقد موقت لازم است ؟ ... سؤال: آیا صیغه دختره باکره بدون اذن پدر با شرط عدم ودخول ضمن عقد جایز است یا خیر ؟
۳۰ خرداد ۱۳۸۶ ه‍.ش. - 1- ايا اجازه پدر براي دختران اهل كتاب غير مسلمان هم نياز است .... (۲) آیا مطمئن بودن از سلامت اخلاقی شخص برای ازدواج موقت لازم است؟ ..... من دختر باكره اي هستم كه با پسري عقد موقت كرديم بدون اذن پدر بعد رابطه ام با ان پسر تمام شد ولي ...

ازدواج دختر بدون اجازه پدر ممکن است؟ - برترین ها

www.bartarinha.ir/fa/news/43108/ازدواج-دختر-بدون-اجازه-پدر-ممکن-است
۳۰ بهمن ۱۳۹۱ ه‍.ش. - البته اگر بدون اجازه عقد کرده‌ باشند و پدر بعد از اطلاع با آن مخالفت نکند و رضایت بدهد همان عقد اول کافی است. ... اردبیلی که معتقدند اگر دختر باکره‌ اى که به حد بلوغ رسیده و رشیده ... اجازه پدر برای ازدواج دختران از چه سنی لازم نیست؟
... قبل از ازدواج دائم کاملا جایز و صحیح و حتی در بعضی مواقع لازم و ضروری است ولی همون ... 1) شخصی میگوید از امام صادق در مورد ازدواج موقت با دختران باکره پرسیدم ... شریفه نسبت به ازدواج موقت با دختر باکره مطلق و آزاد از قید اجازه پدر میباشد چرا ... موقت و بدون اذن پدر دختر مورد نهی روایات اهل بیت علیهم السلام قرار گرفته است و بیان ...

بینات - اذن پدر در ازدواج

bayyenat110.blogfa.com/post/152

۳ــ در صورتی که ولیّ دختر باکره به اصل ازدواج دخترش با جوانی راضی است؛ ولی ... مخالف است و خود پسرو دختر توافق دارند٬ آیا در این صورت هم اجازهٔ پدر لازم است؟ ... (همه مراجع)؛در این فرض نیز اعتبار اجازه پدر دختر٬ برای خواندن عقد موقت ساقط نمی شود.

دسته بندي: اخبار,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

مطالب تصادفي

مطالب پربازديد